News-Serwis

Kraj

Zmiany w oświacie. ZNP za konsultacjami społecznymi

Zmiany w oświacie. ZNP za konsultacjami społecznymi
19 stycznia 2016
15:36

Rząd na dzisiejszym posiedzeniu zajął się planowanymi zmianami w systemie edukacji. Minister Anna Zalewska przedstawiła harmonogram ich wprowadzania. Zmiany w oświacie wzbudzają niepokój Związku Nauczycielstwa Polskiego. W ramach akcji „Razem dla gimnazjów” zebrał 250 tysięcy podpisów.

Na posiedzeniu rządu były poruszone tematy cofnięcia reformy obniżającej wiek szkolny oraz likwidacji od 2017 roku egzaminu na koniec szkoły podstawowej. Rzeczniczka Ministerstwa Edukacji Narodowej Joanna Dębek zapowiedziała, że pojawił się też temat wprowadzenia możliwości odwoływania się od wyników matur. Nauczycieli zainteresuje z pewnością zapowiadana likwidacja tak zwanych godzin karcianych. Są to dodatkowe godzin pracy, które miały być przeznaczane na pracę z uczniami o specjalnych potrzebach edukacyjnych.

Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz ma nadzieję, że w przeciwieństwie do decyzji o cofnięciu reformy sześciolatkowej, kolejne pomysły MEN-u będą konsultowane społecznie. Resort edukacji zapowiada rozpoczęcie wielkiej debaty na temat przyszłości edukacji. Miałaby się zacząć w luty i skończyć jeszcze przed wakacjami. Jednym z głównym tematów podczas tych rozmów ma być idea likwidacji gimnazjów.

Prezes ZNP uważa, że znaczna część społeczności edukacyjnej popiera istnienie gimnazjów. Do tych 250 tysięcy podpisów zebranych w ramach akcji „Razem dla gimnazjów” dolicza też 200 tysięcy zebranych przez uczniów tych szkół. W gimnazjach uczy się ponad milion uczniów. Do tego jest tam 100 tysięcy zatrudnionych nauczycieli i 20 tysięcy pracowników administracyjno-obsługowych. To także infrastruktura, często odnowiona, która po likwidacji gimnazjów może nie znaleźć innego zastosowania. MEN twierdzi, że los gimnazjów nie jest jeszcze przesądzony. Zapowiada kilkumiesięczną debatę o przyszłości polskiego systemu edukacji

IAR/ru

fot. EDUSPACES – przestrzenie edukacji XXI wieku/Flickr

Powiązane artykuły

Komentarze