News-Serwis

Świat

Zika dotarł do Europy. Groźnego wirusa wykryto w Skandynawii

Zika dotarł do Europy. Groźnego wirusa wykryto w Skandynawii
20 grudnia 2015
23:00

Groźny dla nienarodzonych dzieci wirus dotarł do Skandynawii. Mieszkaniec Danii, który niedawno podróżował za granicę, został zarażony wirusem Zika – donoszą duńskie media. Według lekarzy, wirus przenoszony przez jeden z gatunków komarów, może być odpowiedzialny za uszkodzenia płodów. Jego obecność stwierdzono ostatnio w ok. 20 krajach, głównie w Ameryce Środkowej i Południowej.

Wirusa Zika wykryto w latach 40. w Afryce, ale teraz rozprzestrzenia się on głównie w krajach Ameryki Łacińskiej. Jest roznoszony przez komary z gatunku Aedes aegypti, które przenoszą również dengę i żółtą gorączkę. Wirus Zika może być przenoszony przez krew, ale jego obecność stwierdzono także w spermie. Według ekspertów potrzeba jednak dodatkowych dowodów, by potwierdzić, że jest on przenoszony drogą płciową. U większości ludzi zarażenie przebiega bezobjawowo, ale u niektórych wywołuje objawy podobne do malarii – gorączkę, wysypkę, bóle mięśni. Jest szczególnie groźny dla kobiet w ciąży, gdyż przenika przez łożysko i atakuje mózg dziecka.

Zarażone wirusem matki rodzą dzieci z mikrocefalią – wadą rozwojową, charakteryzującą się małymi wymiarami mózgoczaszki i w konsekwencji opóźnieniem w rozwoju. Do tej pory problem dotyczył przede wszystkim krajów Ameryki Łacińskiej. Teraz o wykryciu obecności wirusa poinformowali lekarze w Szwecji i Danii. W obu przypadkach chodzi o osoby, które wróciły właśnie z Ameryki Łacińskiej. Kilka dni temu również ministerstwo zdrowia Wielkiej Brytanii podało, że na wyspach odnotowano trzy przypadki zakażenia wirusem Zika. Eksperci podkreślają, że wirus nie powoduje poważniejszych komplikacji u pacjentów, jest jednak bardzo niebezpieczny dla płodów.

W Brazylii do akcji informacyjnej w walce z wirusem zaangażowano wojsko. Żołnierze chodzą po domach, roznoszą ulotki i udzielają porad. W Stanach Zjednoczonych wydania ostrzeżenia dla kobiet w ciąży, by unikały podróży do krajów Ameryki Łacińskiej. W Brazylii od października, gdy problem wirusa został zauważony, odnotowano blisko 4 tysiące przypadków mikrocefalii. Średnia roczna do tej pory wynosiła 160 przypadków.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzegła w poniedziałek, że wirus Zika prawdopodobnie rozprzestrzeni się na wszystkie kraje Ameryki oprócz Kanady i Chile. WHO zaleca, by kobiety, które zamierzają udawać się w rejony, w których roznoszony jest wirus, skonsultowały się z lekarzem przed podróżą i po powrocie do kraju.

IAR/ru

fot. Agência Brasília/Flickr

Powiązane artykuły

Komentarze