News-Serwis

Kraj

Jedyne takie zwycięstwo. Uczczono 97. rocznicę powstania wielkopolskiego

Jedyne takie zwycięstwo.  Uczczono 97. rocznicę powstania wielkopolskiego
28 grudnia 2015
16:48

W niedzielę w Poznaniu, w poniedziałek w Warszawie obchodzono 97. rocznica wybuchu powstania wielkopolskiego. W stolicy przed Grobem Nieznanego żołnierza prezydent Andrzej Duda oddał hołd poległym uczestnikom walk. Powstanie wielkopolskie jest jedynym wygranym, zbrojnym zrywem narodowym w historii Polski.

Prezydent podkreślił, że nie byłoby niepodległej, silnej II Rzeczypospolitej w jej ostatecznych granicach, gdyby nie zryw poznanian, a następnie Wielkopolan. Zaznaczył, że postawa patriotyzmu i miłości do ojczyzny trwa. Jest rozumiana jako obowiązek gospodarności, przedsiębiorczości, przynoszenia ojczyźnie dochodu, dawania pracy innym. Tego wszystkiego, co dzisiaj decyduje o tym, że Wielkopolska to jeden z najsilniejszych regionów kraju i najlepiej rozwiniętych – dodał prezydent.

Andrzej Duda chciałby, aby co roku przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie odbywały się uroczystości upamiętniające powstanie wielkopolskie, bo – jak mówił – ważna jest pamięć o tym wydarzeniu. Cześć i chwała bohaterom. Wieczna pamięć tym, którzy polegli. Polska nigdy tego zrywu nie zapomni – podkreślił. Po uroczystościach przed Grobem Nieznanego Żołnierza delegacja oddała hołd poległym powstańcom wielkopolskim na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach.

Oficjalne uroczystości rocznicowe rozpoczęły się w niedzielę rano. W tym roku organizatorzy postarali się, żeby oprócz tradycyjnych uroczystości, przedstawić historię zrywu w bardziej nowoczesny sposób. Tradycyjnie składano kwiaty w miejscach walk, na grobach poległych powstańców m.in. przy głazie na poznańskiej Cytadeli. W powstańczej kwaterze znajdują się mogiły bohaterów tamtych dni, m.in. dziennikarza Romana Wilkanowicza, byłego więźnia niemieckiego obozu jenieckiego kaprala Vincenzo Cittadiniego oraz holenderskiego oficera – porucznika Józefa Moellenbrocka.

Jak co roku obchody rozpoczęła inscenizacja uroczystego wjazdu Jana Ignacego Paderewskie na Dworzec Letni w Poznaniu. I tak jak niemal sto lat temu przywitały wybitnego pianistę i polityka tłum pozaniaków. Ignacy Jan Paderewski, w którego rolę od 12 lat wciela się aktor Edmund Dudziński, wjechał na dworzec zabytkowym wagonem ciągniętym przez parowóz.

Władze regionu postanowiły w tym roku mocniej zaangażować się w propagowanie pamięci o powstaniu, wyciągając rękę do miłośników nowych technologii. Na poznańskim Placu Wolności stanął interaktywny hologram Powstańca witający gości. W namiocie historycznym można było otrzymać pamiątkową legitymację powstańczą oraz zrobić sobie zdjęcie – albo w formie klasycznej, do domowego albumu, albo w formie elektronicznej, z możliwością przesłania go na skrzynkę mailową lub udostępnienia na portalu facebook.

Jednym z nowych elementów obchodów rocznicowych był także Bieg Powstania Wielkopolskiego, którego szlak wyznaczały miejsca związane z powstańczymi walkami. Zawodnicy wyruszyli dokładnie o godz. 16.40, czyli w godzinę rozpoczęcia walk – wtedy też na 1 minutę zatrzymały się w Poznaniu wszystkie miejskie autobusy i tramwaje.

Droga do wielkiego sukcesu Polaków, jakim było powstanie wielkopolskie, rozpoczęła się 27 grudnia 1918 r. Tego dnia poznaniacy gromadzili się przed budynkiem hotelu Bazar, w którym zatrzymał się Paderewski. Niemcy zorganizowali kontrpochód, a jego uczestnicy zniszczyli po drodze siedzibę Komisariatu Naczelnej Rady Ludowej – legalnej polskiej władzy państwowej, uznanej przez Polski Sejm Dzielnicowy.

W pierwszym okresie walk powstańczych, do końca roku, Polakom udało się zdobyć większą część Poznania. Ostatecznie miasto zostało wyzwolone 6 stycznia, kiedy to przejęto lotnisko Ławica. W polskie ręce wpadło kilkaset samolotów. Do połowy stycznia wyzwolono też większą część Wielkopolski. Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze podpisany pomiędzy Niemcami a państwami Ententy 16 lutego 1919 r. W myśl jego ustaleń front wielkopolski został uznany za front walki państw sprzymierzonych. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w wyniku którego do Polski powróciła – z wyjątkiem skrawków – prawie cała Wielkopolska. Powstanie, jako jedyny niepodległościowy zryw na polskich ziemiach, zakończyło się sukcesem.

IAR/ru

fot. Wikimedia commons

Powiązane artykuły

Komentarze