News-Serwis

Świat

Zamachy w Turcji i Egipcie wzmacniają turystykę Grecji

Zamachy w Turcji i Egipcie wzmacniają turystykę Grecji
14 stycznia 2016
16:19

Zamachy w Turcji i Egipcie przyczyniają się do wzmocnienia turystyki w Grecji. Tamtejsze lotniska już liczą zyski, a rok 2015 był dla nich rekordowy. Obsłużyły one w tym okresie prawie 50 milionów pasażerów, czyli o ponad 10 procent więcej niż w roku poprzedzającym.

Niestabilna sytuacja w Turcji, która boryka się zarówno z problemami społecznymi, ekonomicznymi, a także powtarzającymi się atakami terrorystycznymi, powoduje zwiększony napływ turystów do Grecji. Przyczynia się do tego także konflikt na linii Turcja – Rosja. Greckie miasta odwiedzają również turyści, którzy, gdyby nie napięta sytuacja, wybraliby Egipt.

Greckie lotniska już odczuły skutki niestabilności bliskowschodnich kurortów. Przedstawiciele portów lotniczych mówią, że liczba pasażerów, która w ubiegłym roku przewinęła się przez nie, przekroczyła wszelkie oczekiwania. Prawie 50 milionów to precedens w historii greckiego lotnictwa cywilnego i znaczące korzyści ekonomiczne dla budżetu państwa.

Największy ruch panował na lotniskach w miejscowościach turystycznych: Atenach, Salonikach oraz na wyspach: Krecie i Rodos. Meni Malusi, która pracuje na lotnisku w Atenach opowiada: – Nawet wtedy, gdy czekaliśmy na martwy okres, po wrześniu i październiku, gdy wyjeżdżają turyści i studenci, wciąż panował bardzo duży ruch, zarówno na przylotach, jak i odlotach.

Meni dodaje, że podróżują zarówno Grecy, jak i cudzoziemcy wśród których liczną grupę stanowią Rosjanie i Chińczycy. W grudniu liczba pasażerów na greckich lotniskach wzrosła aż o 12 procent w stosunku do tego samego miesiąca w poprzednim roku.

IAR/ru

fot. Ronald Saunders/Flickr

Powiązane artykuły

Komentarze