News-Serwis

Świat

Zamach terrorystyczny w Stambule

Zamach terrorystyczny w Stambule
12 stycznia 2016
12:09

Do wybuchu doszło na jednym z najważniejszych placów Stambułu, na terenie historycznego hipodromu. Jak podają władze miasta, w ataku zginęło przynajmniej 10 osób, 15 jest rannych.

Plac Sultanahmet to obowiązkowe miejsce wszystkich wycieczek. Znajdują się na nim dwie kolumny – Kolumna Wężowa i obelisk przywieziony przez Teodozjusza z Egiptu – jeden z najstarszych artefaktów miasta. Plac znajduje się pomiędzy najsłynniejszymi meczetami Stambułu – Błękitnego Meczetu (Sultanahmet) oraz Hagii Sofii.

Do wybuchu doszło ok. godz. 9:30 czasu polskiego. Według lokalnych mediów stało się to tuż przy obelisku Teodozjusza. Zwykle gromadzą się przy nim tłumy. Wycieczki czekają w kolejce, żeby podejść do zabytku.

Tureckie służby na razie nie potwierdzają jakiego rodzaju był to zamach. Według CNN wśród ofiar są głównie niemieccy turyści. Tureckie media informują także o poszkodowanych Norwegach – najprawdopodobniej rannych. Polskie MSZ sprawdza czy wśród ofiar nie było Polaków.

Wicepremier Turcji Numan Kurtulmus na specjalnej konferencji prasowej przyznał, że większość zabitych to obcokrajowcy. Poinformował też, że zamachowiec został zidentyfikowany po „częściach ciała”. Miał nim być 27-letni Syryjczyk.

po
fot. Piotr Otrębski

Powiązane artykuły

Komentarze