News-Serwis

Inne

Wybuchowa noc. Uwaga na fajerwerki!

Wybuchowa noc. Uwaga na fajerwerki!
31 grudnia 2015
15:38

Dla wielu osób nie ma sylwestra bez fajrwerków. Policjanci jak co roku apelują o bezpieczne odpalanie materiałów wybuchowych. Nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa może doprowadzić do wypadku. Przyczyną większości tych zdarzeń jest niewłaściwe użytkowanie petard czy rac.

Co roku w czasie nocy sylwestrowej na terenie Unii Europejskiej dochodzi do kilkuset poparzeń, zranień i pożarów, a nawet wypadków śmiertelnych. – Wśród najczęstszych są obrażenia dłoni, twarzy, w tym urazy oczu. Dwa lata temu we Francji podczas odpalenia fajerwerków doszło do wypadku śmiertelnego. Kobieta, kiedy podpaliła baterie, oddaliła na się na bezpieczną odległość. Jednak po chwili ponownie podeszła do materiału pirotechnicznego i wtedy bateria wybuchła. Kobiety nie udało się uratować – mówi Agnieszka Tyc-Siembida z Departamentu Nadzoru Rynku UOKiK.

O rozwagę i bezpieczeństwo apelują policjanci. Przede wszystkim osoby sprzedające muszą pamiętać o prawidłowym przechowywaniu materiałów pirotechnicznych i odpowiednim poinstruowaniu kupujących. – Apelujemy do sprzedawców o przestrzeganie przepisów prawa. Przypominamy, że sprzedawanie fajerwerków osobom niepełnoletnim jest przestępstwem. Za to grozi do dwóch lata więzienia. Dodatkowo często występuje zakaz używania materiałów pirotechnicznych w miejscach publicznych. Wyjątkiem jest noc sylwestrowa, podczas której możemy korzystać z fajerwerków – podkreśla mł. insp. Marcin Szyndler z Komendy Głównej Policji.

Przed odpaleniem rac czy petard należy wybrać odpowiednie miejsce – najlepiej wolną przestrzeń daleko od zabudowań. – Fajerwerki wybuchną tak samo jak każdy inny materiał wybuchowy. Nie należy kierować ich w stronę ludzi czy zwierząt, nie zbliżać się gdy są odpalone. Przede wszystkim należy przeczytać instrukcję. Kiedy wybuchną blisko nas mogą spowodować poparzenia i poważne obrażenia ciała – ostrzega dyrektor Fundacji Wsparcia Ratownictwa RK Michał Janas.

O zgodność dostępnych w sprzedaży fajerwerków z wymaganiami przepisów dbają UOKiK i Inspekcja Handlowa. W prowadzonych od października kontrolach urzędnicy Inspekcji Handlowej sprawdzili łącznie 600 partii fajerwerków. Nieprawidłowości wykryto tylko w kilku przypadkach.

Mikołaj Michalecki

Fot. Lotto Skyworks Applecross

Powiązane artykuły

Komentarze