News-Serwis

Kraj

Nauka, biznes, polityka. Zainaugurowano działalność Rady Innowacyjności

Nauka, biznes, polityka. Zainaugurowano działalność Rady Innowacyjności
11 stycznia 2016
12:12

Koniec ery imitacji i początek ery innowacji. Takie zapewnienie złożyli dziś rządzący. W stołecznym Centrum Nauki Kopernik zainaugurowano działanie Rady Innowacyjności. Jej zadaniem będzie koordynacja polityki dotyczącej nowoczesnych technologii w gospodarce.

Minister nauki Jarosław Gowin powiedział, że do 2020 roku na rozwój nowoczesnych technologii Polska przeznaczy około 16,5 miliarda euro. Jego zdaniem tym razem działania na rzecz innowacyjności odniosą skutek. Wcześniej wsparcie dla nowoczesnych technologii było rozpraszone. Teraz, jak podkreśla Jarosław Gowin, będzie koordynowane przez radę. Jego zdaniem dzięki temu pomysłowi Polska zmieni się z importera towarów w eksportera technologii.

Minister rozwoju Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej mówił, że państwo ma bardzo ważną rolę do odegrania we wspieraniu innowacyjności. Pragnie on by właśnie państwo było inwestorem w tej dziedzinie nauki. Jest też zdania, że w nowoczesne technologie trzeba zaangażować prywatne firmy. Według wicepremiera, bez tak zwanej innowacyjności Polsce nie uda się osiągnąć szybkiego wzrostu gospodarczego. Wicepremier podkreślił, że polska gospodarka musi być innowacyjna, inaczej Polska nie wyjdzie z tak zwanej pułapki średniego rozwoju.

Dodał, że w ramach promocji polskiej innowacji do programu zostanie zaproszonych wiele krajowych firm. – To zaproszenie nie będzie zaproszeniem tylko teoretycznym. Chcemy, aby firmy innowacyjne miały możliwość realizacji swoich pomysłów w gospodarce realnej. A to oznacza, że chcemy im pomóc – dodał wicepremier i minister rozwoju. Zauważył również, że nie będzie to tylko pomoc poprzez środki finansowe, ale również poprzez udział spółek Skarbu Państwa i inwestorów prywatnych. Morawiecki zwrócił również uwagę, że innowacyjne gospodarki powstają w państwach, w których istnieje harmonijna współpraca między nauką, biznesem i państwem.

Poza wicepremierem Mateuszem Morawieckim i ministrem nauki Jarosławem Gowinem, działalność rady zainaugurowali minister kultury Piotr Gliński, minister skarbu Dawid Jackiewicz i minister cyfryzacji Anna Streżyńska. Rząd obecnie przygotowuje nowelizację ustawy o innowacyjności. Następnie, według zapewnień resortu nauki, powstanie nowa wersja tej regulacji.

IAR/ru

fot. NASA Kennedy/Flickr

Powiązane artykuły

Komentarze