News-Serwis

Świat

Wręczono Nagrody Nobla

Wręczono Nagrody Nobla
11 grudnia 2015
11:47

Tegoroczni nobliści odebrali swe nagrody. Ceremonie wręczenia medali i dyplomów odbyły się w Sztokholmie i w Oslo.

W stolicy Norwegii wręczono wyróżnienia pokojowe. Odebrali je przedstawiciele Tunezyjskiego Kwartetu na rzecz Dialogu Narodowego. Nagrodę przyznano za budowanie pluralistycznej demokracji w Tunezji po rewolucji z 2011 roku. „Tunezja uniknęła okropieństw wojny domowej i zamiast tego ustanowiła system rządów oparty na konstytucji gwarantujący podstawowe prawa bez względu na płeć, przekonania czy wierzenia religijne” – mówiła przewodnicząca norweskiego Komitetu Noblowskiego, Kaci Kullmann Five.

W Sztokholmie wręczono nagrody w dziedzinie fizjologii lub medycyny, fizyki, chemii, literatury i nauk ekonomicznych. Po zakończeniu ceremonii – jak zwykle – odbył się bankiet dla rodzin królewskich, arystokratów i ponad tysiąca trzystu znamienitych gości. Na talerzach znalazły się pochodzące z morza przegrzebki, turboty i kawior, potem pieczona cielęcina z grzybami i jabłkami, a na końcu kawa i deser.

Jeszcze raz przypomnijmy tegorocznych laureatów Nagrody w kategoriach innych niż pokojowy Nobel:

Laur w dziedzinie fizyki trafił do Takaaki Kajity i Arthura B. McDonalda, odkrywców zjawiska oscylacji neutrin. Odkrycie dowodzi, że neutriny posiadają masę.

W kategorii medycyny i fizjologii nagrodą zostali wyróżnieni William C. Campbell i Satoshi Omura za odkrycia dotyczące nowej metody leczenia zakażeń wywołanych przez pasożytnicze nicienie oraz Youyou Tu za odkrycia związane z nowymi sposobami leczenia malarii.

Nagrodzeni chemicy to Tomas Lindahl, Paul Modrich i Aziz Sancar, którzy prowadzą badania nad mechanizmami odbudowy DNA.

W dziedzinie ekonomii nagroda przypadła Angusowi Deatonowi – szkockiemu uczonemu, który dokonał błyskotliwej analizy dotyczącej zjawisk konsumpcji, ubóstwa i dobrobytu.

W kategorii literatury Nobel powędrował do Swietłany Aleksijewicz – białoruskiej reportażystki, autorki takich książek jak: „Czarnobylska modlitwa”, „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety” czy „Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka”.

Transmisje ceremonii wręczenia nagród oraz wykładów wszystkich tegorocznych laureatów są dostępne za pośrednictwem oficjalnego kanału youtube’owego Komitetu Noblowskiego.

IAR/rp

fot. screen/YouTube: Nobel Prize

Powiązane artykuły

Komentarze