News-Serwis

Świat

Waszyngton: Amerykańska premiera filmu „Karski i władcy ludzkości”

Waszyngton: Amerykańska premiera filmu „Karski i władcy ludzkości”
06 listopada 2015
07:36

Pokaz z udziałem kilkuset widzów odbył się na prestiżowym Uniwersytecie Georgetown. Publiczność złożona w większości z Amerykanów brawami nagrodziła reżysera Sławomira Grunberga.

– To bardzo wzruszające, że film się podoba, że ludzie przychodzą i gratulują nam. Mamy poczucie, że wykonaliśmy pracę, która została doceniona – powiedział reżyser. Przed projekcją Jana Karskiego wspominali: były ambasador USA w Warszawie Stephen Mull, ambasador RP w Waszyngtonie Ryszard Schnepf oraz przedstawiciele Uniwersytetu Georgetown. Wśród publiczności byli także pracownicy i studenci tej uczelni.

Producent filmu Dariusz Jabłoński zwrócił uwagę, że pokaz miał symboliczny charakter, ponieważ Jan Karski przez 40 lat był profesorem tej uczelni. – On powrócił do Georgetown a jego praca akademicka się nie skończyła. Dzięki temu filmowi Karski będzie uczyć następne pokolenia swoim życiem, swoim przykładem – stwierdził w rozmowie z Polskim Radiem.

Obraz „Karski i władcy ludzkości” został zgłoszony do Oscara w kategorii filmu dokumentalnego. Pokazy kinowe rozpoczną się 13 listopada w Los Angeles. Na przełomie listopada i grudnia film o Karskim przez tydzień będzie też pokazywany w jednym z kin nowojorskich.

Informacyjna Agencja Radiowa / IAR / Marek Wałkuski / Waszyngton/K.P./ po
fot: John Weiss/Flickr.com (CC BY-NC-ND 2.0)

Powiązane artykuły

Komentarze