News-Serwis

Kraj

Warszawa uchwaliła budżet. Pieniądze pójdą m.in. na edukację. „Piękne zapowiedzi” – komentuje opozycja

Warszawa uchwaliła budżet. Pieniądze pójdą m.in. na edukację. „Piękne zapowiedzi” – komentuje opozycja
11 grudnia 2015
07:30

Rada Warszawy uchwaliła budżet na przyszły rok. Najwięcej pieniędzy zostanie przeznaczonych na transport i edukację. W sumie te dwie pozycje pochłoną blisko 7 miliardów złotych. Dochody miasta wyniosą ponad 13 miliardów 300 milionów złotych. Będą o pół miliarda złotych niższe niż zakłada tegoroczny budżet.

Po burzliwej debacie warszawscy radni przyjęli budżet na przyszły rok. Władze miasta podkreślają, że będzie to szczególny rok ze względu na zmniejszone dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej. Priorytetem ma być budowa przedszkoli, szkół oraz zakup nowego taboru autobusowego i tramwajowego.

– Jeżeli chodzi o inwestycje to nic nowego. Modernizacja Marsa, budowa obwodnicy śródmiejskiej, Nowolazurowa to są stare inwestycje, które będą kontynuowane.  Przede wszystkim ogromne pieniądze zjada nam metro budowane stacje na Wolę i Targówek. Musimy spożytkować fundusze z Unii Europejskiej. Ogółem budżet wydatkowy wynosi ponad 13 miliardów złotych. Najwięcej przeznaczone zostanie na edukację. Ja ten budżet nazywam roboczo „nic ująć, nic dodać”- mówi Maria Łukaszewicz z Komisji Finansowej Rady Miasta.

Pieniądze na edukację zostaną przeznaczone przede wszystkim na nowe placówki oświatowe. – Cieszymy się przede wszystkim z dużego ruchu inwestycyjnego. W planach mamy budowę 20 szkół i 21 przedszkoli. Obiekty te mają powstać w ciągu czterech lat. Dodatkowe pieniądze przeznaczymy na szkolenia nauczycieli i modernizację szkół. Najwięcej zmian nastąpi w młodych dzielnicach takich jak Białołęka, Ursus i Wilanów – podkreśla dyrektor Biura Edukacji w Warszawie Joanna Gospodarczyk.

Mniejszy przychód miasto uzyska z tytułu podatków PIT i CIT. Więcej będzie trzeba wydać także na „janosikowe”. – Niestety, zła wiadomość to suma podatku na rzecz innych województw. Warszawa będzie musiała zapłacić 792 miliony złotych. W 2016 roku zadłużenie miasta wyniesie 5 miliardów 677 milionów złotych, co oznacza, że będzie niższe o 181 milionów złotych w porównaniu z tegorocznym- zaznaczyła prezydent miasta Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Opozycja ten plan ocenia krytycznie. Nie ma takich inwestycji, które zostaną zrealizowane do końca. Obwodnica śródmiejska ma zapewnione jedynie część funduszy. Podobnie jest ze szpitalem południowym i  metrem. Nie jesteśmy zadowoleni z tego, że kilkaset milionów z budżetu co roku „spada”. W roku bieżącym budżet inwestycyjny okazał się najniższy od ośmiu lat. To nas boli, że zapowiedzi są piękne, a realizacja jak widać- ocenia radny Prawa i Sprawiedliwości Michał Grodzki.

Dzielnice na realizację swoich zadań otrzymają w sumie 5,5 miliarda złotych. Najwięcej otrzyma Śródmieście, bo blisko 600 milionów złotych. Listę zamyka Wesoła, która otrzyma tylko 73 miliony.

Mikołaj Michalecki
fot. Mikołaj Michalecki

Powiązane artykuły

Komentarze