News-Serwis

Kraj

Warszawa oddaje hołd bohaterom

Warszawa oddaje hołd bohaterom
30 lipca 2015
15:30

Warszawa oddaje hołd bohaterom. Na 2 dni przed 71. rocznicą Powstania Warszawskiego, uroczystości ku czci wtedy walczących o wolność odbywają się w Muzeum Powstania Warszawskiego.


Obecny w Parku Wolności prezydent Bronisław Komorowski mówił, że wolność mierzy się osiągnięciami, rozwojem i nowoczesnością. Na spotkaniu z weteranami wyraził radość z faktu, że nie trzeba już więcej „mierzyć wolności krzyżami”. Podkreślił, że nie ma piękniejszej formy podziękowania powstańcom, niż świadectwo, którym jest rozwijająca się i piękniejąca w oczach stolica Polski.

W trakcie uroczystości Bronisław Komorowski wręczył ordery i odznaczenia państwowe – między innymi krzyże kawalerskie i oficerskie Orderu Odrodzenia Polski, Medale Wolności i Krzyże Zasługi. Rodzina Mieczysława Łuniewskiego ps. „Montana” otrzymała najwyższe polskie odznaczenie wojskowe czyli order wojenny Virtuti Militari.

Do powstańców obecnych na uroczystości zwróciła się również prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Mówiąc o świadectwie, jakie niosą weterani przypominała, że to na ich oczach zrealizowano zbrodniczy wyrok, którym było zniszczenie Warszawy. Dewastacja tego miasta miała być odstraszającym przykładem dla reszty Europy – podkreśliła prezydent. Uczestniczący w obchodach prezes Związku Powstańców Warszawskich generał Zbigniew Ścibor-Rylski podkreślał, że dziś są już ludzie którzy nie pozwolą tego świadectwa zapomnieć. Długo jeszcze po nas będzie to muzeum trwać i uczyć, przekazywać następnym pokoleniom. „Oby nigdy wolnośc zdobywana przez nas nie była liczona krzyżami” – mówił generał.

IAR/łp/esz/

fot. Jake / flickr.com

Poleć

Powiązane artykuły

Komentarze