News-Serwis

Inne

W trosce o seniorów

W trosce o seniorów
16 grudnia 2015
18:15

Po raz pierwszy urzędom, instytucjom i lokalom gastronomicznym przyznano certyfikaty „Miejsce przyjazne seniorom”. Plebiscyt przeprowadziła fundacja „Zaczyn”, która na co dzień zajmuje się sprawami osób starszych. W sumie tytułem takim może pochwalić się 26 obiektów działających na terenie Warszawy.

„Miejsce przyjazne seniorom” jest odpowiedzią na potrzeby osób, które często nie mają głosu w dyskusji ani na forum publicznym. Osoby starsze często borykają się z barierami architektonicznymi czy nieuprzejmą obsługą. Dzięki temu konkursowi promuje się dobre praktyki i formy pomocy skierowane do seniorów – przekonują organizatorzy akcji.

– Przeprowadziliśmy program cichego audytu. Przygotowaliśmy standardy oceny, miejsca do których seniorzy najczęściej przychodzą i oczywiście sprawdziliśmy sami obiekty odwiedzane przez osoby starsze. Po wnikliwej kontroli przez samych seniorów, przyznaliśmy certyfikaty – mówi Przemysław Wiśniewski z Fundacji „Zaczyn”.

– Przede wszystkim zwracaliśmy uwagę na kwestię architektury, dostępność miejsc i udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. W przypadku lokali komercyjnych, patrzyliśmy na ofertę cenową. Uwzględniliśmy również jakość obsługi, która jest bardzo ważna. Seniorzy często są traktowani dosyć protekcjonalnie. Widać to szczególnie w urzędach, gdzie brakuje empatii i cierpliwości. Czasami wystarczy minuta, aby senior mógł spokojnie załatwić swoje sprawy – podkreśla Przemysław Wiśniewski.

Wśród nagrodzonych znalazły się urzędy dzielnic, domy kultury oraz lokale gastronomiczne. – Nagrodziliśmy dwa urzędy dzielnic: Bielan i Wilanowa. Certyfikat otrzymały również biblioteki na Ochocie i w Wilanowie. Nagrodziliśmy też miejsca, które są bardzo interdyscyplinarne. Są to miedzy innymi przychodnie, kawiarnie oraz ośrodki sportowe- dodaje Przemysław Wiśniewski.

W stolicy jednak nadal potrzeba zmian, które usprawnią życie seniorom. – Brakuje bezpieczeństwa. Bez głowy planowane są ścieżki rowerowe, które są przy samych przystankach autobusowych. Nie raz byłem świadkiem jak cyklista najechał na osobę starszą, mimo odpowiedniego oznakowania przystankowego- wskazuje Bogdan Surmacz z Senioralnej Rady Dzielnicy Mokotów.

Władze dzielnic czekają na propozycje składane przez seniorów – odpowiadają burmistrzowie. – Nasz urząd jest przyjazny, bo otwarty dla osób starszych i niepełnosprawnych. Każdy senior jest profesjonalnie obsługiwany. Jednak ja to wielkie wyróżnienie rozumiem także, jako wsparcie dla wszystkich programów, które organizujemy. Mamy między innymi „Akademię Seniora” i Uniwersytety Trzeciego Wieku- mówi burmistrz Bielan Tomasz Mencina.

Jak zapowiadają organizatorzy akcji „Miejsce przyjazne seniorom”, podobny konkurs odbędzie się jesienią przyszłego roku.

Mikołaj Michalecki

fot. Fundacja Zaczyn

Powiązane artykuły

Komentarze