News-Serwis

Świat

W Moskwie rewizje w mieszkaniach aktywistów „Otwartej Rosji”

W Moskwie rewizje w mieszkaniach aktywistów „Otwartej Rosji”
22 grudnia 2015
13:56

Funkcjonariusze rosyjskiego Komitetu Śledczego przeprowadzili we wtorek w Moskwie przeszukania mieszkań organizacji społecznej „Otwarta Rosja”. Organizację założył i finansuje Michaił Chodorkowski, były szef koncernu naftowego „Jukos”. Rewizje są związane z nowymi zarzutami pod jego adresem. Funkcjonariusze pojawili się m.in.w mieszkaniu rzeczniczki Chodorkowskiego Kulle Pispanen.

Radio Echo Moskwy oraz główna redaktorka portalu „Otwarta Rosja” Weronika Kucłło poinformowały, że rewizje związane są z domniemanymi nadużyciami dotyczącymi przejęcia akcji firmy „Apatit” wydobywającej minerały nazywane apatytami. Proces karny w tej sprawie wszczęto jeszcze w 2003 roku. Echo Moskwy zwraca uwagę, że władze Rosji w ostatnim miesiącu „aktywnie zajęły się” Chodorkowskim, który w 2013 reaktywował działalność „Otwartej Rosji”.

Rosyjskie media sugerują, że dzisiejsze rewizje mogą mieć związek ze sprawami „Jukosu”. Może to być odpowiedź władz Kremla na zajęcie przez komorników „Jukosu” płatności Rosji we Francji. Komornicy koncernu Chodorkowskiego zajęli płatności francuskiej spółki kosmicznej Arianespace i firmy telekomunikacyjnej Eutelsat, które były przeznaczone dla Rosji.

W roku ubiegłym Trybunał Arbitrażowy w Hadze nakazał Rosji wypłacenie ponad 50 miliardów dolarów odszkodowań akcjonariuszom Jukosu. Władimir Markin, rzecznik Komitetu Śledczego Rosji oświadczył, że w związku z międzynarodowymi postanowieniami sądowymi skierowanymi na wyzyskanie z Federacji Rosyjskiej ponad 50 miliardów dolarów śledztwo sprawdza, czy akcje „Jukosu” zostały nabyte zgodnie z prawem.

Michaił Chodorkowski to krytyk Kremla który 8 lat spędził w rosyjskich łagrach w związku z oskarżeniami o nadużycia przy prywatyzacji przedsiębiorstw oraz przestępstwa gospodarcze, w tym pranie brudnych pieniędzy. Niegdyś jeden z najbogatszych ludzi w Rosji dwa lata temu wyszedł na wolność i wyjechał najpierw do Niemiec, a następnie do Szwajcarii. Początkowo Chodorkowskiego skazano na 10 lat i 10 miesięcy łagru za domniemane przestępstwa. Doszło do tego, gdy ten popadł w konflikt z prezydentem Władimirem Putinem, oskarżając jego otoczenie o korupcję i zaczął finansowo wspierać opozycyjne partie. W 2013 prezydent Rosji ułaskawił biznesmena.

Po aresztowaniu Chodorkowskiego jego koncern „Jukos” doprowadzono do bankructwa. Spółka warta 40 mld dolarów została znacjonalizowana, a większość aktywów przekazano Rosnieftowi, koncernowi naftowemu kierowanemu przez Igora Sieczyna, jednego z najbliższych współpracowników Putina.

Po wyjściu z więzienia dawny oligarcha zasygnalizował gotowość do ponownego włączenia się do walki o demokrację w Rosji. W tym roku zarzucono mu współudział w zabójstwie mera miasta Nieftiejugansk, które miało miejsce w 1998 roku. Biznesmen zarzuty te określił mianem „farsy”.

IAR/ru

fot. Mitya Aleshkovskiy/Wikimedia Commons

Powiązane artykuły

Komentarze