News-Serwis

Kraj

„Ustawa wzmacnia TK” – prezydent podpisał nowelizację ustawy o Trybunale Konstytucyjnym

„Ustawa wzmacnia TK” – prezydent podpisał nowelizację ustawy o Trybunale Konstytucyjnym
28 grudnia 2015
13:18

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Krajowa Rada Sądownictwa rano zaapelowała, by Duda nie podpisywał nowelizacji ustawy, a przesłał ją do Trybunału w celu tak zwanej kontroli prewencyjnej. Zdaniem Rady tylko wtedy byłoby możliwe ustalenie, czy nowelizacja ta jest zgodna z konstytucją. Podobnego zdania była opozycja parlamentarna. Nowe przepisy mają wejść w życie z dniem ogłoszenia.

Po burzliwych obradach późnym wieczorem we wtorek Sejm uchwalił nowelizację ustawy autorstwa PiS. Przeciwko zmianom protestowała opozycja. Następnego dnia nowelizacja trafiła do Senatu, gdzie została uchwalona 24 grudnia o czwartej rano.

Nowelizacja stanowi m.in., że TK co do zasady ma orzekać w pełnym składzie liczącym co najmniej 13 na 15 sędziów TK (dziś pełny skład to co najmniej 9 sędziów). W składzie siedmiu sędziów będą zaś badane m.in. skargi konstytucyjne i pytania prawne sądów. Orzeczenia pełnego składu będą zapadać większością 2/3 głosów, a nie – jak dziś – zwykłą. Ponadto, terminy rozpatrywania wniosków wyznaczane będą w TK według kolejności wpływu.

Na specjalnej konferencji prasowej prezydent stwierdził, że nowelizacja przyczyni się do wzmocnienia Trybunału Konstytucyjnego. Tłumacząc swoją decyzję mówił, że Trybunał powinien wydawać orzeczenia w większym składzie. Do tej pory wystarczyło, by decyzję poparło trzech sędziów. Zdaniem Andrzeja Dudy, nowelizacja wzmacnia pozycję Trybunału.

Prezydent wyraził też nadzieję, że ta ustawa przyczyni się do zakończenia sporów wokół Trybunału. – Proszę, by zakończyć w Sejmie spory, które często są jałowe i przystąpić do merytorycznej dyskusji o sprawach, które są ważne dla Polaków. Proszę, by mówić prawdę i nie manipulować, ale przedstawiać fakty – apelował Andrzej Duda.

Swoje zastrzeżenia wciąż zgłasza opozycja. Cezary Tomczyk przypomniał, że Platforma Obywatelska złożyła już wniosek do TK o zabezpieczenie ustawy, czyli zamrożenie jej wejścia w życie. – Chcemy, by ten projekt, już teraz podpisany przez prezydenta, mógł znaleźć swój czas w Trybunale Konstytucyjnym – tak, żebyśmy mogli przekonać się o jego konstytucyjności bądź nie – powiedział poseł PO. Jak dodał, zdecydowana większość ekspertów opiniowała projekt nowelizacji ustawy o Trybunale jako sprzeczny z konstytucją.

Sędzia Waldemar Żurek, rzecznik Krajowej Rady Sądowniczej, na antenie radiowej Jedynki tłumaczył, że proponowana przez PiS nowelizacja ustawy o Trybunale Konstytucyjnym budzi bardzo poważne wątpliwości natury konstytucyjnej, dlatego niezbędne jest poddanie jej szczegółowej kontroli przez Trybunał.

– Byłby to najlepszy ruch prezydenta, który pokazałby, że jest on strażnikiem konstytucji, że odcina się od swojego zaplecza politycznego, co zarzuca mu część polityków – mówił sędzia Żurek. – Ci sędziowie, wybrani także przez Prawo i Sprawiedliwość kiedyś, osoby o ogromnym autorytecie, będą mogły dokonać spokojnej oceny tego projektu – tłumaczył.

W sprawę angażują się instytucje unijne. W środę pierwszy wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans wystosował do szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego i ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry list z wezwaniem do nieprzyjmowania tej nowelizacji.

W czwartek Waszczykowski zwrócił się do Komisji Weneckiej z prośbą o opinię na temat rozwiązań prawnych zawartych w przyjętej przez parlament nowelizacji ustawy o TK. Wniosek do Komisji Waszczykowski uzasadnił przekonaniem, iż „Trybunał Konstytucyjny jest jednym z ważnych elementów ładu instytucjonalnego Rzeczpospolitej i należy jak najszybciej zakończyć narosłe wokół niego kontrowersje”. Europejska Komisja na rzecz Demokracji przez Prawo, znana również jako Komisja Wenecka, jest organem doradczym Rady Europy.

IAR/ru

fot. Piotr Drabik/Flickr

Powiązane artykuły

Komentarze