News-Serwis

Świat

USA wprowadzają kolejne sankcje wobec Rosji

USA wprowadzają kolejne sankcje wobec Rosji
23 grudnia 2015
10:47

Stany Zjednoczone wprowadzają kolejne sankcje wobec Rosji. Departament Skarbu poinformował, że obostrzenia nałożone zostały na 34 osoby oraz podmioty, które w pośredni sposób wspierają interwencje Kremla na wschodzie Ukrainy oraz działają na okupowanym przez Rosję Krymie.

W oficjalnym komunikacie amerykański Departament Stanu poinformował, że podjęte właśnie kroki mają wymusić na Rosji realizację porozumień, do których kraj ten zobowiązał się podczas pokojowych rozmów w Mińsku. Waszyngton liczy na to, że Kreml wybierze dyplomatyczną drogę rozwiązania ukraińskiego problemu.

Sankcje dotyczą 34 osób, które pomagają Rosji w omijaniu obostrzeń. Wśród nich są także osoby z Zachodu, które są powiązane między innymi z oligarchami czy koncernem zbrojeniowym „Kałasznikow”. Z podmiotów gospodarczych na „czarną listę” trafiły banki oraz spółki kontrolowane przez te instytucje, przede wszystkim na okupowanym Krymie. Sankcje dotyczą również osób powiązanych z separatystami.

Amerykańska prasa zwraca uwagę, że dotychczasowe sankcje najbardziej dotknęły rosyjski sektor bankowy. Bankowi Rossija zamrożono co najmniej 572 miliony dolarów środków. Jest to około 10% wszystkich aktywów tego banku według stanu z 2013 roku, po obecnym kursie przeliczeniowym. Założycielem Banku Rossija z centralą w Petersburgu jest Jurij Kowalczuk, jeden z „kasjerów” Putina. Sankcje uderzyły, także w drugi rosyjski bank, a dokładniej SMP, którego większościowymi udziałowcami są bracia Arkadij i Borys Rotenbergowie – przyjaciele Putina jeszcze z dzieciństwa. Ich bankowi zamrożono w USA co najmniej 65 milionów dolarów – około 2% aktywów według stanu z 2013 roku. Amerykańskie sankcje dotknęły dziesiątki rosyjskich firm, ale żadna nie została uderzona tak mocno, jak owe dwa banki.

Zachodnie sankcje przyczyniły się do zepchnięcia rosyjskiej gospodarki w recesję. Mimo to Moskwa nadal kontynuuje wspieranie i zbrojenie prorosyjskich separatystów na wschodzie Ukrainy. USA i Unia Europejska ostrzegły Rosję, że grożą jej dodatkowe sankcje jeśli wynegocjowany w zeszłym miesiącu plan pokojowy dla Ukrainy okaże się fiaskiem.

IAR/ru

fot. Luca Nebuloni/Flickr

Powiązane artykuły

Komentarze