News-Serwis

Świat

USA: Protesty w Chicago

25 listopada 2015
07:23

Setki Afroamerykanów wyszło na ulice Chicago w proteście przeciwko działaniom policji. Powodem demonstracji jest ujawnienie nagrania wideo pokazującego białego funkcjonariusza zabijającego czarnoskórego nastolatka.

Zarejestrowane przez kamerę umieszczoną na radiowozie nagranie jest wstrząsające. Pokazuje ono 17-letniego Laquana McDonalda, który idzie środkiem ulicy i gdy mija policjantów, jeden z nich wyciąga pistolet i oddaje serię strzałów. Nastolatek pada na ziemię, ale po kilku sekundach rozlega się kolejna seria. McDonald umiera na miejscu.

Podczas śledztwa ustalono, że nastolatek miał nóż, którym wcześniej przeciął opony policyjnego radiowozu. Maszerując ulicą nie wykonał jednak żadnego ruchu mogącego zagrażać policjantom i znajdował się od nich w odległości kilkunastu metrów. Choć zdarzenie miało miejsce ponad rok temu dopiero wczoraj ujawniono nagranie z kamery, która zarejestrowała zajście. Wczoraj też funkcjonariuszowi, który oddał 16 strzałów do nastolatka, postawiono zarzut morderstwa.

Późnym wieczorem czasu lokalnego kilkuset, głównie czarnoskórych mieszkańców Chicago, wyszło na ulice w proteście przeciwko działaniom policji oraz rasizmowi, który ich zdaniem leży u podstaw zabójstwa. Uczestnicy demonstracji maszerowali przez miasto i blokowali skrzyżowania. Doszło do kilku drobnych przepychanek z policją ale poważniejszych zajść nie zanotowano.

Informacyjna Agencja radiowa

Poleć

Powiązane artykuły

Komentarze