News-Serwis

Świat

USA: Dziś Święto Dziękczynienia

USA: Dziś Święto Dziękczynienia
26 listopada 2015
07:30

26 listopada w Stanach Zjednoczonych przypada Thanksgiving, czyli Święto Dziękczynienia. Jest nazywane także „Dniem Indyka”, ponieważ obowiązkowym elementem świątecznego obiadu jest właśnie pieczony indyk. Święto Jest dla Amerykanów okazją do wyrażenia wdzięczności za dobro i pomyślność, jakich doświadczyli w mijającym roku.

Dzień obchodzony od 1621 roku upamiętnia osadników, którzy przeżyli pierwszą zimę w Ameryce po przybyciu ze Starego Kontynentu. Jest to najchętniej obchodzone amerykańskie święto, między innymi dlatego, że nie wiąże się z żadnym wyznaniem i wszyscy świętują je w taki sam sposób – muzułmanie, żydzi czy chrześcijanie.

Dzień Dziękczynienia ma charakter rodzinny. Uroczysty obiad, który Amerykanie jedzą w gronie najbliższych, składa się z: tłuczonych ziemniaków, sosu żurawinowego, kukurydzy i gotowanej dyni. Nie powinno także zabraknąć ciasta z dyni.

Na stole króluje jednak pieczony indyk z nadzieniem. Szacuje się, że w tym dniu Amerykanie zjadają ponad 45 milionów tych ptaków. Jeden z nich ma jednak szczęście. Zostaje bowiem ułaskawiony przez prezydenta. Zwyczaj ten wprowadził prezydent Harry Truman po II wojnie światowej. Obecnie tradycję kontynuuje Barack Obama, który również co roku ułaskawia ptaki, tym razem dwa – o imionach Honest i Abe, wybrane przez Jihada Douglasa, prezesa Narodowej Federacji Hodowców Indyków.

W piątek po Święcie Dziękczynienia, w tak zwany „Black Friday”, wiele osób bierze wolne i wybiera się na zakupy, ponieważ jest to dzień obniżek cen i promocji sklepowych. Dzień Dziękczynienia, po którym następuje Boże Narodzenie i Nowy Rok, jest świętem rozpoczynającym tak zwany „holiday season”, czyli okres świąteczny.

Pierwsze poświadczone obchody Święta Dziękczynienia odbyły się w 1565 roku. Jednak tradycyjnie uważa się, że dzień jest obchodzony od 1621-go.

W grudniu 1620 roku do Ameryki dotarli pielgrzymi z Anglii, którzy uciekli przed prześladowaniami religijnymi. Podczas pierwszej ostrej zimy zmarło 46 ze 102 osób, które przypłynęły na statku „Mayflower”. Koloniści postanowili jednak pozostać w USA, a ponieważ żniwa 1621 roku były udane i obfite, uczcili to świętowaniem wraz z Indianami z plemienia Wampanoagów, którzy pomogli im przetrwać pierwszy rok w Ameryce.

Święto miało więcej z tradycyjnych angielskich obyczajów dożynkowych, niż z „obchodów dziękczynnych”. Obchody trwały trzy tygodnie na przełomie października i listopada 1621 roku. Oprócz ucztowania, świętowanie obejmowało także wspólny wypoczynek oraz zabawę kolonistów i Indian.

Dzień Dziękczynienia został ogłoszony świętem narodowym w 1863 roku przez prezydenta Abrahama Lincolna. Jest obchodzony zawsze w czwarty czwartek listopada.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/E.Leo/K.Koziełł/dok.

fot. floodllama, Flickr, CC BY 2.0

Tagi
Poleć

Powiązane artykuły

Komentarze