News-Serwis

Kraj

Urlop wychowawczy na godziny. Korzystne zmiany dla rodziców

Urlop wychowawczy na godziny. Korzystne zmiany dla rodziców
04 stycznia 2016
13:57

Zmieniły się zasady korzystania z wolnych dni na wychowywanie dziecka. Od 2 stycznia można dwa dni opieki nad pociechą przeliczać na godziny. Oznacza to, że korzystanie z wolnego na dziecko będzie możliwe nawet przez 16 dni po jednej godzinie – tłumaczy ekspert prawa pracy adwokat Piotr Wojciechowski. Rodzice są zadowoleni z nowego rozwiązania.

Mecenas Wojciechowski dodaje, że dwa dni pracy równają się 16 godzinom. Stąd osoby wychowujące dzieci do lat 14 będą mogły nawet 16 razy wychodzić na godzinę w celu sprawowania osobistej opieki nad pociechą.Według Wojciechowskiego takie rozwiązanie jest o wiele korzystniejsze dla rodziców niż dotychczasowe, kiedy można było skorzystać tylko z całych dwóch dni opieki nad dzieckiem. Wielokrotnie zdarzają się bowiem sytuacje powodujące konieczność wyjścia z pracy na dwie, trzy godziny bez potrzeby wykorzystania całego dnia. Mogą to być na przykład wizyty lekarskie, szczepienia czy zebrania szkolne. Adwokat dodaje, że rodzice opuszczając w takich sytuacjach zakład pracy muszą uprzedzić o tym przełożonego, a przełożony nie może odmówić.

Jakub, ojciec przedszkolaka Stefana mówi, że jest to rozwiązanie o wiele korzystniejsze dla rodziców niż konieczność wykorzystywania dni opieki nad dzieckiem w całości. Dodaje, że dla wielu rodziców taka elastyczność jest bardzo przydatna. W sytuacji, kiedy trzeba pójść na przykład na spotkanie organizacyjne do przedszkola czy wcześniejsze odebrać dziecko można wykorzystać dwie czy trzy godziny przysługującego czasu.

Pan Jakub zwraca też uwagę, że nowa regulacja jest korzystna nie tylko dla rodziców ale również dla pracodawców. Zatrudnieni nie wykorzystując całego dnia na opiekę będą mogli wykonać przynajmniej część obowiązków. Należy pamiętać, że nowe przepisy przewidują zaokrąglanie niepełnej godziny zwolnienia w górę do pełnej godziny.

IAR/ru

fot. USAG- Humphreys/Flickr

Powiązane artykuły

Komentarze