News-Serwis

Motoryzacja

UOKiK: Postępowanie w sprawie Volkswagena

UOKiK: Postępowanie w sprawie Volkswagena
20 października 2015
14:05

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta wszczął postępowanie wyjaśniające, dotyczące manipulowania wskaźnikami emisji spalin w samochodach niemieckiego koncernu.

UOKiK wezwał Volkswagena do przekazania informacji, które pozwolą ustalić czy są podstawy do postawienia zarzutu naruszenia zbiorowych interesów konsumentów. Urząd będzie też na bieżąco analizował przebieg działań naprawczych prowadzonych przez Volkswagen Group Polska.

Afera spalinowa w Volkswagenie dotyczy nawet 140 tysięcy pojazdów w Polsce. Paweł Ratyński z biura prasowego UOKiK tłumaczy co powinni zrobić posiadacze takich samochodów: „Warto rozpocząć działania od kontaktu z przedsiębiorcą, należy sprawdzić na stronie internetowej przygotowanej przez Volkswagena czy sprawa dotyczy naszego samochodu.” Jak dodaje Ratyński, spółka powinna – po opracowaniu odpowiedniej procedury naprawczej – powiadomić klienta o konieczności pojawienia się w dogodnym terminie w serwisie, aby sprawdzić stan techniczny pojazdu. W przypadku gdy potwierdzi się, że problem dotyczy naszego samochodu, Volkswagen powinien dokonać naprawy na własny koszt.

Dodatkowe informacje w sprawie zaplanowanych działań naprawczych można uzyskać również w Transportowym Dozorze Technicznym. Volkswagen ma obowiązek powiadomienia TDT o zagrożeniu dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym lub środowiska oraz usunięcia tego zagrożenia.

UOKiK zbada, czy konsumenci mogli być wprowadzeni w błąd. Przeanalizuje między innymi materiały reklamowe dotyczące pojazdów z wadliwym systemem sterowania emisją spalin.
Urząd przygotował również porady dla konsumentów posiadających samochody dotknięte usterką. Poradnik można pobrać ze strony Urzędu www.uokik.gov.pl

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/uokik.gov.pl/kd/mitro/ po
fot:
Christian Junker | Photography/Flickr.com (CC BY-NC-ND 2.0)

Tagi
Poleć

Powiązane artykuły

Komentarze