News-Serwis

Kraj

Ukraińcy w Polsce. 1,5 miliona wiz w dwa lata

Ukraińcy w Polsce. 1,5 miliona wiz w dwa lata
29 stycznia 2016
11:36

Co czwarty cudzoziemiec w Polsce jest Ukraińcem. Od 2014 roku skala napływu imigrantów zza wschodniej granicy gwałtownie wzrosła. Tendencja nie zmienia się. W pierwszych 10 miesiącach 2015 roku w polskich konsulatach Ukraińcy złożyli dwukrotnie więcej wniosków o pobyt na terenie RP niż w roku poprzedzającym. Posiadają oni ponad 65 tys. ważnych kart pobytu w Polsce. W kolejce czekają następni chętni do przyjazdu nad Wisłę. Jeszcze więcej jest tych, którzy podróżują w oparciu o wizę. Od stycznia do grudnia 2015 r. polskie MSZ wydało obywatelom Ukrainy 833 259 wiz – w ciągu niespełna dwóch lat ok. 1,5 miliona!

Piotr Otrębski

Dziennikarz i podróżnik Bartosz Andrejuk Ukrainę odwiedza od lat. Na kijowskim placu Niepodległości na przełomie 2013 i 2014 roku spędził kilka tygodni. Spał, jadł i protestował razem z Ukraińcami domagającymi się otwarcia swojego kraju na Zachód i przystąpienia do Unii Europejskiej. W efekcie obalono ówczesnego prezydenta i rząd. Pomiędzy Polską a Ukrainą kursuje regularnie. – Przed Euro 2012 wracałem ze Lwowa autobusem rejsowym. Obok mnie usiadł Mykoła. Jechał do Szczecina. Wyciągnął flaszkę wódki i zaczął o sobie opowiadać. – relacjonuje Andrejuk. – Okazało się, że jest windykatorem i legalnie pracuje w polskiej firmie w Szczecinie. Zanim jednak znalazł tę pracę przerobił całą drabinkę zawodów w Polsce. Handlował warzywami, kwiatami na Okęciu, był kierowcą ciężarówek, pracował na budowach. – opowiada dziennikarz. Jak tłumaczy, poznany w autobusie Ukrainiec przyjechał do Polski, jak większość jego rodaków, za pieniędzmi, w poszukiwaniu lepszego życia. – Sprawa jest prosta. Język polski podobny jest do ukraińskiego, 10 zł to 60 hrywien, z Polski blisko do domu, więc Mykoła przyjechał do nas – tłumaczy Andrejuk i wspomina – Jeszcze kilkanaście lat temu podróż ta wyglądała niczym egzotyczna eskapada. W starych ikarusach między siedzeniami leżały deski, by w jednym rzędzie mogło zmieścić się 5 czy 6 osób. Pogranicznik zaś niczym demiurg pojawiał się i mówił „ty, ty i ty – wysiadka”, reszta mogła na chwilę podnieść wzrok i odetchnąć z ulgą. Dziś autobusy są nowsze, procedury bardziej przejrzyste, jednak pogranicznik mówiący na „ty” do profesora jadącego na konferencję naukową to wciąż normalka.

Zanim jednak znalazł tę pracę przerobił całą drabinkę zawodów w Polsce. Handlował warzywami, kwiatami na Okęciu, był kierowcą ciężarówek, pracował na budowach.

Valera Butevich mieszka w Polsce od 2009 roku. Od tamtej pory najdłużej na Ukrainie przebywał w czasie trwania Euromajdanu. – Wyjechałem z Ukrainy jeszcze przed tymi wydarzeniami. Chciałem zdobyć nowe doświadczenie, wykształcenie. Ze względu na polskie korzenie zamieszkałem w Polsce, chociaż pół roku mieszkałem też w Niemczech i mam wizę do Stanów – zdradza Butevich. Powrotu na Ukrainę na razie nie planuje. Nad Wisłą ma dziewczynę, nową pracę i studia doktoranckie.

Procedury

Karta pobytu na terenie RP uprawnia do swobodnego wjazdu do Polski. Większość Ukraińców podróżuje jednak w oparciu o wizy. Punkty przyjmowania stosownych wniosków są w czternastu ukraińskich miastach. Do Polski można trafić na kilka sposobów. Część Ukraińców otrzymuje tzw. zaproszenia. To standardowa procedura dotycząca m.in. studentów. Stroną zapraszającą jest Urząd Wojewódzki, na terenie którego znajduje się uczelnia wyższa, przyjmująca na studia daną osobę. Podobnie jest z zaproszeniem dotyczącym oferowania pracy. W obu przypadkach strona polska wymaga jednak przedstawienia oryginału dokumentu.

W przypadku zaproszeń biznesowych czy konferencyjnych odpowiednie świadectwo można przesłać faxem. Zaproszenie jest ważne trzy miesiące. W tym czasie musi zostać złożone w odpowiednim urzędzie. W celu uzyskania wizy Ukraińcy muszą przedstawić, obok kompletu dokumentów potwierdzających personalia, papiery potwierdzające cel wizyty w Polsce – np. oryginał i kopię zezwolenia na pracę na terytorium RP zarejestrowanego w odpowiednim Urzędzie Wojewódzkim. Część Ukraińców występuje z wnioskami o przydzielenie wiz na strefę Schengen. Taki dokument umożliwia swobodne poruszanie się po całej Unii Europejskiej.

Następna

Powiązane artykuły

Komentarze