News-Serwis

Świat

Ukraina wyda 5% PKB na armię

Ukraina wyda 5% PKB na armię
02 grudnia 2015
15:56

Ukraina w 2016 roku przeznaczy 5% swojego PKB na obronę. Tak zdecydował Petro Poroszenko. Prezydent Ukrainy podpisał odpowiedni dekret, zgodnie z którym rząd przeznaczy na wojsko 100 miliardów hrywien, czyli około 4 miliardów euro.

Takie środki decyzją Petra Poroszenki mają być w przyszłym roku wyegzekwowane z budżetu na potrzeby obrony i bezpieczeństwa narodowego. To jedna dwudziesta Produktu Krajowego Brutto. Dla porównania – w 2013 roku wydatki na obronność stanowiły tylko 1 procent PKB. Obecnie w ukraińskiej armii służy ponad 200 tysięcy żołnierzy. Część z nich to poborowi. Od rozpoczęcia zbrojnego konfliktu w Donbasie ukraińska armia co kilka miesięcy ogłasza mobilizacje.

Władze w Kijowie niejednokrotnie podkreślały, że wojsko w związku z wojną na wschodzie przechodzi przyspieszoną reformę. Po zwycięstwie rewolucji na Majdanie i na początku rosyjskiej agresji ukraińska armia była w bardzo złym stanie z powodu wieloletnich zaniedbań poprzednich rządów. Zwiększając wydatki na armię Petro Poroszenko zaznaczył, że spora część środków będzie przeznaczona na modernizację, tak aby ukraińskie wojsko przybliżyć do standardów NATO.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/ Paweł Buszko, Kijów/em/nyg

fot. Day Donaldson/Flickr

Tagi
Poleć

Powiązane artykuły

Komentarze