News-Serwis

Kraj

Ukraina: Przedstawiciel polskiego rządu o współpracy gospodarczej

Ukraina: Przedstawiciel polskiego rządu o współpracy gospodarczej
26 listopada 2015
17:01

Polski rząd jest otwarty na współpracę gospodarczą z Ukrainą – zapewnia Jerzy Kwieciński, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju. Przedstawiciel polskich władz wziął udział w „Dniu polskiego biznesu” w Kijowie. Uczestnicy biznesowego spotkania wskazują jednak, że klimat dla zagranicznych przedsiębiorców na Ukrainie pozostawia jeszcze wiele do życzenia.

Pełnomocnik premiera do spraw Funduszy Europejskich i Rozwoju Regionalnego Jerzy Kwieciński deklaruje, że Polska tak jak wcześniej jest otwarta na współpracę gospodarczą z Kijowem. Jak mówi, jest to deklaracja złożona w imieniu nowego polskiego rządu. Najważniejsze gałęzie działania dla biznesu to – zdaniem Jerzego Kwiecińskiego – sektor rolno-spożywczy, maszynowy i energetyczny. Jednak wciąż – jak zaznacza Jerzy Kwieciński – prowadzenie biznesu na Ukrainie jest obciążone sporym ryzykiem. Jak dodaje, jeśli Ukraińcy nie będą w stanie polepszyć warunków, to perspektywa współpracy będzie wyglądała marnie.

Stanisław Wyrozumski z polskiej firmy MB Reycling widzi spore szanse na zaistnienie na rynku ukraińskim. Jak podkreśla, przetwórstwo surowców wtórnych jest tam w powijakach, a to duże pole manewru. Polski biznesmen zaznacza jednak, że wciąż problemem są ukraińskie regulacje prawne, które powinny się zmienić.

Od nowego roku ma się natomiast poprawić klimat dla polskich i ukraińskich eksporterów. Od pierwszego stycznia zacznie obowiązywać unijna umowa o wolnym handlu. Spowoduje to zniesienie większości ceł na unijny eksport na Ukrainę i ukraiński eksport do krajów Wspólnoty.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/ Paweł Buszko, Kijów/em/jp

fot. www.tOrange.biz Valdemar Fishmen, Flickr, CC BY 2.0

Tagi
Poleć

Powiązane artykuły

Komentarze