News-Serwis

Kraj

UE: Na szczyt w sprawie uchodźców poleci premier

UE: Na szczyt w sprawie uchodźców poleci premier
25 listopada 2015
16:22

W niedzielę nadzwyczajny szczyt Unii Europejskiej w Brukseli. Spotkanie ma być poświęcone problemowi uchodźców. Turcja to główny kraj tranzytowy do Europy dla uciekinierów z Syrii.

Rzeczniczka rządu Elżbieta Witek powiedziała, że do Brukseli wybiera się premier Beata Szydło. To pierwsza taka wizyta – zaznacza. Dodaje, że sprawa przyjmowania uchodźców z Bliskiego Wschodu przez kraje unijne powinna być przedmiotem dyskusji. Przypomniała, że Beata Szydło od początku mówiła, iż najważniejsze jest bezpieczeństwo Polaków.
Unia Europejska potrzebuje pomocy Ankary, by zatrzymać napływ migrantów, w zamian obiecuje między innymi przyspieszenie rozmów o zniesieniu wiz oraz pieniądze.

Elżbieta Witek, pytana o kwestię pomocy finansowej dla Turcji powiedziała, że to powinno zależeć od zamożności poszczególnych krajów. Nie wszyscy po równo, tylko w zależności od procentowego udziału PKB w Unii Europejskiej – podkreśla. Dodaje, że trzeba o uchodźcach na nowo zacząć rozmawiać, bo sytuacja się zmieniła, co – jak mówi – dostrzegają też ci, którzy wypowiadali się na temat uchodźców dość liberalnie.

Komisja Europejska zaproponowała, by na pomoc Turcji przekazać 3 miliardy euro. Z tej puli Polska miałaby przekazać 70 milionów. To na razie propozycja, ale oczekuje się, że już na szczycie wszystkie kraje zadeklarują ile pieniędzy są gotowe przekazać.

IAR/Naukowicz/K.P.

fot. screen/tvn24.pl

Tagi
Poleć

Powiązane artykuły

Komentarze