News-Serwis

Kraj

Uchodźcy w Polsce zamieszkają z dala od dużych miast. Wyjątkiem może być Warszawa

Uchodźcy w Polsce zamieszkają z dala od dużych miast. Wyjątkiem może być Warszawa
27 stycznia 2016
20:00

Urząd do Spraw Cudzoziemców opublikował na swojej stronie internetowej listę miejscowości, do których trafią uchodźcy. Osoby z Syrii znajdą pomoc przede wszystkim w Dębaku, Lininie, Białej Podlaskiej i Czerwonym Borze. Jak twierdzą urzędnicy, placówki te wybrano ze względu na większą odległość od zabudowań.

Urzędnicy planują również rozlokować osoby, które przybędą do Polski, do ośrodków na Mazowszu. Najwięcej kontrowersji wzbudza lokalizacja na warszawskim Targówku. Tu działa placówka dla samotnych kobiet i matek z dziećmi. Jednak to będzie awaryjne rozwiązanie – podkreślają przedstawiciele Urzędu ds. Cudzoziemców. – W tej chwili nie mamy informacji, aby te osoby trafiły  do Warszawy. Pomocą mają służyć przede wszystkim ośrodki, które zostały wytypowane w przetargu – mówi szef Urzędu Aleksander Wyszyński.

Od kilku miesięcy informowano, że Polska przyjmie ponad siedem tysięcy imigrantów z Syrii. Teraz wiadomo, że zaproponowane ośrodki nie są w stanie przyjąć takiej liczby. – Na ten rok szacuje się, że Polska przyjmie tylko 400 osób. Odbędzie się to podczas pierwszego kwartału – zaznacza Aleksander Wyszyński.

Jak podkreślają urzędnicy, osoby z Syrii nie będą musiały na stałe przebywać w ośrodkach dla uchodźców. Mieszkańcy ośrodków mają zapewnione wyżywienie, zakwaterowanie, kieszonkowe comiesięczne oraz wyprawkę dla dzieci w wieku szkolnym. Imigranci mogą skorzystać z opieki medycznej i jednorazowej pomocy przy zakupie ubrań. – Osoby żyjące poza ośrodkiem otrzymają ekwiwalent za wyżywienie i mieszkanie. Nauka języka polskiego będzie odbywała się dla mieszkańców ośrodków – dodaje Aleksander Wyszyński.

Takie formy pomocy należy dokładnie opracować, a samo rozmieszczenie imigrantów odpowiednio rozplanować – oceniają przedstawiciele Prawicy Rzeczypospolitej. – Napływ uchodźców wiąże się z zagrożeniem bezpieczeństwa publicznego. Jesteśmy przeciwni polityce prowadzonej na zachodzie, gdzie wpuszczani są muzułmanie i panuje polityka multikulti. Polska powinna udzielać pomocy chrześcijanom mieszkającym w Syrii czy Iraku – podkreśla Marian Piłka z Prawicy Rzeczypospolitej.

Swoje obawy wobec imigrantów z Syrii zaczęli wyrażać również obywatele. Petycje skierowaną do Prezydenta Andrzeja Dudy oraz władz Warszawy przygotowali mieszkańcy Targówka, którzy nie zgadzają się lokalizację grupy imigrantów w pobliskim ośrodku przy ulicy Księżnej Anny.

Jak wynika z najnowszego badania CBOS-u, ponad połowa Polaków jest przeciwna przyjmowaniu przez Polskę uchodźców. Zaledwie 4% respondentów uważa, że powinno się im pozwolić osiedlić na stałe.

Mikołaj Michalecki

fot. plus.google.com

Powiązane artykuły

Komentarze