News-Serwis

Świat

Tysiące młodych w Walencji. Rozpoczęło się 38. Europejskie Spotkania Młodych Taizé

Tysiące młodych w Walencji. Rozpoczęło się 38. Europejskie Spotkania Młodych Taizé
28 grudnia 2015
16:30

Około 30 tysięcy młodych chrześcijan z całej Europy rozpoczyna w Walencji w Hiszpanii swoje doroczne spotkanie. Do 1 stycznia będą wspólnie modlić się i debatować. Razem spędzą też modlitewnego sylwestra.

Spotkanie organizuje ekumeniczna Wspólnota z Taizé. „Na całym świecie pojawiają się nowe trudności, związane z migracjami, ekologiczne, społeczne i inne, a wszystkie one są wyzwaniami dla wierzących, a także dla niewierzących” – napisał w liście do uczestników spotkania przełożony Wspólnoty Taizé, brat Alois.

– Te zgrupowania nie bez racji nazywane są „Pielgrzymką Zaufania przez Ziemię” – mówi siostra Monika Wrońska, urszulanka szara. Zakonnica podkreśla, że celem tych spotkań jest danie młodym nadziei. Przede wszystkim żeby inaczej spojrzeli na Boga, Kościół i na siebie nawzajem – dodaje.

Przez kilka dni, które młodzi spędzą w Walencji, będą gościć w domach mieszkańców miasta. W czasie tych spotkań zawsze panuje niezwykła atmosfera – podkreśla Joanna, wielokrotna uczestniczka spotkań młodych. Na pierwszym miejscu wymienia niezwykłą ciszę, którą w odpowiednich momentach modlitwy potrafi zachować rzesza młodych ludzi. – Ta niezwykła atmosfera przejawia się także w wyjątkowej otwartości i życzliwości mieszkańców miast, w których przebywają młodzi. Ludzie rozpoznają nas na ulicy, pytają skąd jesteśmy – tłumaczy.
Tym razem spotkanie zorganizowanemu przez braci z Taizé towarzyszy hasło „Odwaga miłosierdzia”, które nawiązuje do obchodzonego przez katolików Roku Miłosierdzia.

Pozdrowienia do młodych zgromadzonych w Walencji przesłali zwierzchnicy największych Kościołów chrześcijańskich. W imieniu papieża zrobił to sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej. Kardynał Pietro Parolin napisał między innymi, że młodzi mają się stawać „oazami miłosierdzia dla innych, przede wszystkim migrantów, którzy tak bardzo chcą być przyjęci”.

Europejskie spotkania młodych odbywają się od 1978 roku. W Polsce zorganizowano je już cztery razy – dwa razy we Wrocławiu, raz w Warszawie i raz w Poznaniu.

W tym roku minęło 75 lat od dnia, w którym protestant Brat Roger założył w Taizé w Burgundii, ekumeniczną wspólnotę chrześcijańską. Minęła także setna rocznica jego urodzin oraz dziesiąta tragicznej śmierci.

IAR/ po
fot. Maciej Biłas/Flickr

Powiązane artykuły

Komentarze