News-Serwis

Świat

Tunezja: Stan wyjątkowy po krwawym zamachu terrorystycznym

Tunezja: Stan wyjątkowy po krwawym zamachu terrorystycznym
24 listopada 2015
20:31

Co najmniej 11 osób zginęło w wyniku eksplozji w pobliżu autobusu wiozącego ochroniarzy prezydenta Tunezji. Do wybuchu doszło na krótko przed telewizyjnym wystąpieniem szefa państwa tunezyjskiego Beji Caid Essebsi’ego. Nieoficjalnie informacje mówią o 14, a nawet o 22 ofiarach śmiertelnych. Rząd ogłosił w całym kraju stan wyjątkowy

Na razie nie wiadomo, czy w chwili przejazdu autobusu eksplodował ładunek wybuchowy podłożony na poboczu jezdni czy też został on trafiony pociskiem rakietowym. Pojawiła się rteż wersja, że ładunek mógł zdetonować w środku autobusu zamachowiec-samobójca. Do ataku doszło w śródmieściu Tunisu, stolicy kraju, w godzinach szczytu. Władze tunezyjskie nie mają wątpliwości, że był to atak terrorystyczny.

To trzeci zamach w Tunezji w ciągu roku. Wcześniej celem terrorystów były obiekty związane z turystyką – podstawą gospodarczą kraju. W strzelaninie na plaży przy hotelu Sousse zginęło 38 cudzoziemców, w Muzeum Narodowym w Bardo – 21, w tym trzech Poaków. Dżihadyści z Państwa Islamskiego starają się przejąć kontrolę nad Tunezją.

Ze wszystkich stron francuskiej sceny politycznej płyną słowa solidarności z Tunezyjczykami, których w walce z terroryzmem szkolą jednostki francuskie.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Marek Brzeziński
foto: Twitter@Skander ELFEKIH

Poleć

Powiązane artykuły

Komentarze