News-Serwis

Kraj

Trybunał Konstytucyjny w komplecie. Prezydent tłumaczył swoje decyzje

Trybunał Konstytucyjny w komplecie. Prezydent tłumaczył swoje decyzje
09 grudnia 2015
12:45

– Realizuję wolę Sejmu – powiedział prezydent Andrzej Duda w czasie uroczystości zaprzysiężenia sędzi Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej. Czterej inni sędziowie wybrani przez Prawo i Sprawiedliwość zostali zaprzysiężeni w zeszłym tygodniu. Od trzech wyznaczonych przez Sejm poprzedniej kadencji Andrzej Duda nie chce przyjąć ślubowania. – To byłoby złamaniem demokracji- przekonuje prezydent.

Andrzej Duda powiedział, że wokół sytuacji związanej z wyborem członków Trybunału narosło wiele „konfliktów i nieprawd”. Dzisiejszą uroczystość w Pałacu Prezydenckim Duda wykorzystał do przedstawienia swojego punktu widzenia i wyjaśnienia swoich decyzji. – Uznawałem to za próbę jednoznacznego zawłaszczenia politycznego Trybunału Konstytucyjnego. Skutek byłby taki, że poprzednia większość parlamentarna miałaby w Trybunale Konstytucyjnym po wyborach 14 z 15 sędziów. Nigdy nie było do tej pory w naszej 26-letniej historii nowego polskiego państwa takiej sytuacji. Była to sytuacja, która oznaczałaby sprzeczność z zasadą pluralizmu – tłumaczył prezydent. Podkreślił też, że podjęte przez Sejm decyzje dotyczące wyboru sędziów są obowiązujące.

O godz. 9 w Trybunale Konstytucyjnym rozpoczęło się posiedzenie, podczas którego ma być zbadana nowelizacja ustawy o TK autorstwa PiS z 19 listopada.

po
fot. Senat RP/Flickr

Powiązane artykuły

Komentarze