News-Serwis

Kraj

Trybunał Konstytucyjny rozpoczął rozprawę ws. ustawy o TK, ale Sejm wnosi o jej odroczenie

Trybunał Konstytucyjny rozpoczął rozprawę ws. ustawy o TK, ale Sejm wnosi o jej odroczenie
03 grudnia 2015
11:12

Trybunał Konstytucyjny rozpoczął posiedzenie w sprawie uchwalonej w poprzedniej kadencji Sejmu ustawy o Trybunale. Wniosek autorstwa posłów PO i PSL o zbadanie zgodności ustawy z konstytucją jest następstwem działań prezydenta Andrzeja Dudy, który nie zaprzysiągł sędziów Trybunału wybranych przez Sejm poprzedniej kadencji. Marszałek Sejmu złożył jednak wniosek o odroczenie rozprawy do jutra.

Spór polega na tym, czy poprzedni Sejm mógł – jak to zrobił – wybrać 5 sędziów Trybunału. Kadencje trzech z nich kończyły się na początku listopada, kadencja jednego sędziego wygasła wczoraj, a jednego – wygaśnie 8 grudnia.

Platforma Obywatelska tłumaczyła, że chodziło o zapobieżenie sytuacji, w której nowy parlament mógłby nie zdążyć z wyborem nowych sędziów i kadencje straciłyby ciągłość. Nowy Sejm nie dał się jednak do tej argumentacji przekonać i w ciągu tygodnia uchwalił nowelizację ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, przewidującą między innymi ponowny wybór pięciu sędziów TK, a wybór poprzednich unieważnił uchwałą. Opozycja uważa, że sposób procedowania nie jest zgodny z prawem i sejmowym regulaminem. Ponadto unieważnianie ustawy przy pomocy uchwały budzi wątpliwości wielu prawników.

Wczoraj, nie czekając na rozstrzygnięcie TK, Sejm, głosami w większości PiS, wybrał 5 nowych sędziów – mimo sprzeciwu partii opozycyjnych, a także dużej części prawników. Dziś prezydent zaprzysiągł czworo z nich.

Trybunał obraduje w 5-osobowym składzie. Prezes TK Andrzej Rzepliński, wiceprezes Stanisław Biernat i sędzia Piotr Tuleja wyłączyli się ze sprawy, ponieważ pracowali nad ustawą, której konstytucyjność ma być teraz oceniana.

Dziś rozpoczęła się pierwsza z dwóch planowanych rozpraw, Marszałek Sejmu złożył jednak wniosek o odroczenie jej do jutra. Zarówno przedstawiciele wnioskodawców – grupy posłów, jak i Rzecznik Praw Obywatelskich – zwrócili się o oddalenie wniosku marszałka Sejmu.

Przewodnicząca składu sędziowskiego, Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz, ogłosiła godzinna przerwę. Obrady zostaną wznowione około godz. 10:25.

Nowelizacja ustawy o TK, autorstwa PiS, będzie przedmiotem oceny Trybunału pod kątem jej zgodności z konstytucją, 9 grudnia.

IAR/wczesn./jj

fot. Wistula/Wikimedia Commons

Powiązane artykuły

Komentarze