News-Serwis

Świat

Trump w górę, Clinton w dół

Trump w górę, Clinton w dół
22 stycznia 2016
13:21

Donald Trump umacnia swoją pozycję w prawyborach prezydenckich w Partii Republikańskiej. Najnowsze sondaże pokazują też spadek poparcia wśród demokratów dla Hillary Clinton. Tymczasem pierwsze prawybory już za półtora tygodnia.

Pierwsze prawybory prezydenckie odbędą się 1 lutego w Iowa. Jeszcze niedawno w tym stanie miliarder Donald Trump i konserwatywny senator Ted Cruz mieli podobne poparcie. Sugestie Trumpa, że urodzony w Kanadzie Cruz może nie spełniać konstytucyjnego warunku kandydowania w wyborach przyniosły jednak skutek. W najnowszym sondażu CNN Trump ma 37% poparcia, podczas gdy Cruz – tylko 26%. W następnych stanach gdzie odbędą się prawybory przewaga Trumpa jest jeszcze większa.

Po stronie Demokratów powody do niepokoju ma Hillary Clinton. W Iowa i New Hampshire przegrywa ona w sondażach z 74-letnim Bernim Sandersem, na którego wiece przychodzą tysiące młodych ludzi. Sanders ma kłopot z przekonaniem do siebie czarnoskórych Amerykanów, którzy stanowią bardzo silny blok w ramach Partii Demokratycznej. Eksperci przewidują, że może to ostatecznie uniemożliwić mu zdobycie nominacji. Jednak sam fakt, że Clinton przegrywa w dwóch ważnych stanach z politykiem określającym się mianem socjalisty, któremu mało kto daje szansę na zwycięstwo, świadczy o słabości kandydatury byłej sekretarz stanu USA.

Prawybory w Iowa to pierwszy etap wyłaniania kandydatów głównych partii na urząd prezydenta USA. Tradycyjnie uważa się, że prawybory w Iowa i New Hampshire są zasadniczym sprawdzianem dla kandydatów. Żaden z kandydatów, który zwyciężył zarówno w Iowa, jak i w New Hampshire nie przegrał później walki o nominację. Zdarzało się jednak również, że zdobywał ją kandydat, którzy przegrał w obu stanach, ale z różnymi konkurentami. Tak stało się na przykład w 1992 roku w przypadku Billa Clintona.

IAR/rp

fot. domena publiczna

Powiązane artykuły

Komentarze