News-Serwis

Kraj

Te statystyki cieszą. W Polsce coraz mniej osób ginie bez wieści

Te statystyki cieszą. W Polsce coraz mniej osób ginie bez wieści
29 stycznia 2016
11:30

Jak wynika ze statystyk Komedy Głównej Policji w zeszłym roku zaginęło nieco ponad 20 400 osób. Policjanci podkreślają, że są to lepsze informacje niż te z roku 2014. Wtedy na liście zaginionych znajdowało się blisko 21 tysięcy nazwisk.

Komenda Główna Policji oraz przedstawiciele Fundacji ITAKA mają nadzieję, że tendencja spadkowa utrzyma się, bo problem zaginięć jest w Polsce poważny. Duży odsetek zaginionych stanowią dzieci i osoby nastoletnie. – W zeszłym roku otrzymaliśmy około procetn mniej zgłoszeń niż w latach poprzednich. W naszych bazach znajduje się najwięcej osób w wieku średnim od 20 do 50 roku życia. Dużo jest również dzieci i seniorów. Na szczęście 90 procent osób udaje się odnaleźć w ciągu dwóch tygodni od zgłoszenia zaginięcia – mówi Aleksander Zabłocki z Fundacji Itaka Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych.

Przyczyny zaginięć są różne. Najmłodsi gubią się zwykle przez nieuwagę dorosłych, u nastolatków najczęstszą przyczyną są ucieczki z domu spowodowane problemami w szkole, sytuacją rodzinną. – Osoby w średnim wieku uciekają w ten sposób przed problemami z pracą czy rodziną. Z kolei osoby starsze znajdują się w bazach policji i fundacji z powodu chorób, np. Alzheimera. Wychodzą z domu i nie potrafią do niego wrócić – podkreśla Aleksander Zabłocki.

W odnalezieniu osób pomagają nowe technologie. – Są to między innymi bazy DNA, dzięki której odnajdujemy osoby, które zaginęły na przykład kilkanaście lat temu. Większa świadomość społeczna powoduje to, że na zaginięcia szybko reagują osoby najbliższe, bardzo szybko zgłaszają, co znacznie ułatwia pracę policji – podkreśla Agnieszka Hamelusz z Komendy Głównej Policji.

Część osób ulega wypadkom, popełnia samobójstwo czy pada ofiarą przestępstw. Ich los jest nieznany. Jeśli nie mają przy sobie dokumentów i nie udaje się ustalić, kim są, to zostają pochowani jako „NN”. Takich grobów jest ok. 4 tysięcy. – Ruszył projekt o nazwie GeNN, który jest szansą na wyjaśnienie losów przynajmniej części osób zaginionych. Dzięki analizie próbek DNA będzie można ocenić, które ze spraw są z sobą tożsame.

Mikołaj Michalecki

Fot. Fundacja Itaka

Powiązane artykuły

Komentarze