News-Serwis

Inne

Taniej za użytkowanie wieczyste? Pomysł Warszawy może pomóc całej Polsce

Taniej za użytkowanie wieczyste? Pomysł Warszawy może pomóc całej Polsce
13 stycznia 2016
17:52

Stołeczny ratusz przygotował projekt nowelizacji rozporządzenia dotyczącego wyceny nieruchomości i sporządzania operatu szacunkowego. Dokument, zawierający propozycję obniżenia opłat za użytkowanie wieczyste trafił już do premier Beaty Szydło. Nowa regulacja ma przede wszystkim zapewnić mieszkańcom stałą stawkę corocznej opłaty.

Co roku na początku stycznia tysiące mieszkańców otrzymuje z urzędu dzielnic wezwania do zapłaty za użytkowanie wieczyste. W wielu dzielnicach Warszawy stawki te wynoszą ponad tysiąc złotych. – W zeszłym roku płaciłem jeszcze nieco ponad 300 złotych. W tym roku otrzymałem już rachunek na ponad 1200 złotych. To jest skandal – ocenia Krzysztof Kostrzewa mieszkaniec Śródmieścia.

Stawka rocznej opłaty za użytkowanie wieczyste nieruchomości na cele mieszkaniowe wynosi 1 procent wartości. Zgodnie z ustawą o gospodarce nieruchomościami może być zmieniana nie częściej niż raz na trzy lata. Przy aktualizacji opłaty wartość danej nieruchomości ustala się poprzez porównanie z cenami sprzedawanych niezabudowanych działek komercyjnych. – Prowadzi to do sztucznego zawyżenia wartości gruntu i wysokich, skokowych podwyżek opłat dla użytkowników wieczystych – mówi Agnieszka Kłąb z urzędu miasta.

Problem z opłatami  ma również negatywny wpływ na funkcjonowanie samorządów. Rośnie bowiem liczba dłużników i odwołań od wyceny składanych do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. – Niestety, często nie aktualizowano kwoty wartości nieruchomości co trzy lata. Takie działanie powodowało raptowne podwyższanie opłat. Sami zachęcaliśmy mieszkańców do tego, aby odwoływali się od decyzji dzielnicy i naliczenia opłaty. Nasz projekt jest również pomocą dla osób, które nie płaciły i się zadłużały – podkreśla Agnieszka Kłąb.

Projekt nowelizacji przygotowany przez zespół powołany przez stołeczny ratusz, zakłada zmianę sposobu określania wartości tego typu nieruchomości i automatyczną 50 procentową obniżkę wyceny i opłaty za użytkowanie wieczyste. – Tu jednak podpisujący takie umowy będą musieli spełnić kilka warunków. Pojawi się między innymi punkt, że spółdzielnie lub wspólnoty mieszkaniowe przez 10 lat nie będą mogły rozebrać budynku mieszkalnego znajdującego się na użytkowanej działce – dodaje Agnieszka Kłąb.

Stołeczni urzędnicy liczą na szybkie rozpatrzenie propozycji przez obecny rząd. – Nasz projekt trafił do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Stamtąd przekazano dokument do Ministerstwa Budownictwa. Wiemy, że ten projekt jest korzystny dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych działających na terenie całej Polski – zaznacza Agnieszka Kłąb.

Projekt Warszawy zostanie rozpatrzony w ciągu najbliższego miesiąca. Jeżeli zostanie zaakceptowany przez urzędników w Ministerstwie Budownictwa trafi pod obrady Rady Ministrów, a następnie do Sejmu.

Mikołaj Michalecki

Fot. Lukas Varhol

Powiązane artykuły

Komentarze