News-Serwis

Inne

Tak jasnej supernowej nauka jeszcze nie poznała

Tak jasnej supernowej nauka jeszcze nie poznała
18 stycznia 2016
17:00

Astronomowie odkryli najjaśniejszy widziany do tej pory gigantyczny wybuch gwiazdy, który z łatwością przyćmiewa całą Drogę Mleczną. Jest pięćdziesiąt razy jaśniejszy niż nasza galaktyka. Naukowcy na łamach magazynu „Science” ujawnili odkrycie „najpotężniejszej supernowej obserwowanej w historii ludzkości”.

W tygodniku „Science” astronomowie informują, że zaobserwowali niespotykaną tak zwaną supernową czyli gigantyczny wybuch gwiazdy. Zaobserwowana supernowa była dwa razy potężniejsza od ostatniej rekordzistki i aż o dwieście razy potężniejsza od typowe supernowej. W szczytowym momencie była około 50 razy jaśniejsza od całej Drogi Mlecznej.

Współodkrywcy z Uniwersytetu Pekińskiego mówią, że jest to najjaśniejszy obiekt, jaki zna nauka. Międzynarodowy zespół badaczy by dostrzec ten rekordowy wybuch wykorzystał sieć teleskopów rozmieszczonych na całym świecie. Świetliste supernowe są uważane za niezwykle rzadkie zjawisko.

Nowo odkryta supernowa to rekordzistka – jest 20 razy jaśniejsza niż wszystkie sto miliardów gwiazd w naszej galaktyce razem wzięte. Naukowcy twierdzą, że tak potężna eksplozja sięga granic praw fizyki. Gdyby taki wybuch nastąpił w okolicy Plutona, to wyparowałaby Ziemia i wszystkie inne planety Układu Słonecznego. Zaskakująca jest też jej lokalizacja, mówi BBC jeden z autorów pracy w „Science” Chris Kochanek z Uniwersytetu Ohio. – Zwykle podobne supernowe obserwujemy w małych, karłowatych galaktykach. A ta jest blisko centrum dość dużej, masywnej galaktyki – mówi naukowiec.

Z Ziemi jej nie widać gołym okiem, bo jest za daleko – 3,8 miliarda lat świetlnych od nas. Ale naukowcy nie mają wątpliwości: jest to super-supernowa. Więcej informacji o tym rozbłysku ma dostarczyć teleskop Hubble’a.

IAR/ru

fot. Ian Norman/Flickr

Powiązane artykuły

Komentarze