News-Serwis

Kraj

Szydło: Nie tylko Unia powinna płacić za zmiany klimatu

Szydło: Nie tylko Unia powinna płacić za zmiany klimatu
30 listopada 2015
11:53

Premier Beata Szydło zapewnia o woli porozumienia w sprawie ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Jednocześnie podkreśla, że wszystkie kraje muszą przystąpić do nowej umowy, a jej ciężaru nie może ponosić tylko Unia Europejska

Szefowa polskiego rządu uczestniczy w szczycie klimatycznym w Paryżu. Dziś spotka się z szefem Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem i szefem Komisji Europejskiej Jean-Claudem Junckerem.

Premier zaznaczyła, że Unia Europejska musi być bardzo aktywna na forum szczytu. Dodała, że nasza gospodarka potrzebuje innych rozwiązań niż obecnie proponowane w kontekście polityki klimatycznej.

Celem rozpoczętej dzisiaj w Paryżu Międzynarodowej Konferencji Klimatycznej jest uzgodnienie kroków, które pozwolą na zmniejszenie tempa ocieplania się klimatu o dwa stopnie Celsjusza do końca tego stulecia.

Do Paryża przybyli m.in. amerykański prezydent Barack Obama, sekretarz generalny ONZ Ban Ki-Moon, premier Kanady Justin Trudeau i prezydent Chin Xi Jinping – szef państwa, które jest na pierwszym miejscu listy krajów emitujących do atmosfery największe ilości trujących substancji.

W dwutygodniowej konferencji biorą udział delegacje ze 195 państw. Na czele polskiej delegacji stoi premier Beata Szydło.

Francuskie władze zmobilizowały jedenaście tysięcy policjantów, żandarmów i żołnierzy mających strzec bezpieczeństwa zarówno uczestników szczytu, jak i francuskich miast. W kraju obowiązuje stan wyjątkowy wprowadzony po zamachach terrorystycznych w Paryżu, w których zginęło 130 osób.

Dzisiaj ruch w stolicy Francji jest bardzo utrudniony – wiele głównych arterii zostało zamkniętych.

IAR
foto: Kancelaria Premiera RP/Flickr

Poleć

Powiązane artykuły

Komentarze