News-Serwis

Kraj

Obraz Chełmońskiego po 80 latach znowu w Polsce

Obraz Chełmońskiego po 80 latach znowu w Polsce
30 listopada 2015
13:27

Po ponad 80 latach do Polski powrócił obraz Józefa Chełmońskiego. Dzieło jednego z najwybitniejszych polskich malarzy zostanie sprzedane na aukcji. Obraz zatytułowany „Zachód słońca na błotach” został odnaleziony w Izraelu, z Polski został legalnie wywieziony w 1932 roku.

Jutro w warszawskim domu aukcyjnym Agra-Art obraz zostanie po raz pierwszy zaprezentowany, a 6 grudnia wystawiony na licytację. Obraz Józefa Chełmońskiego nie jest na liście dzieł utraconych, jednak jego losy są równie tajemnicze jak dzieł sztuki zaginionych w czasie II wojny światowej. Nie wiadomo co działo się obrazem przez kilkadziesiąt lat.
Polskie zabytki odnajdują się na wszystkich kontynentach mówi Michał Laszczkowski z Narodowego Centrum Kultury. To nie jest tak, że większość polskich dzieł sztuki odnajduje się w Niemczech czy w Rosji, one są w Ameryce Północnej, Południowej czy w Australii dodaje Laszczkowski.

Obrazy są sprzedawane, czasem też pojawiają się na aukcji, rzadko, ale też zdarzają się takie sytuacje gdy ktoś je po prostu oddaje – podkreśla Michał Laszczkowski. Obraz Józefa Chełmońskiego „Zachód słońca na błotach” powstał w 1900 roku. Prawdopodobnie trafi w prywatne ręce, do tej pory do udziału w licytacji nie zgłosiło się żadne muzeum, ani instytucja kultury.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)/Edyta Poźniak/mitro/ po
obraz: Józef Chełmoński, „Zachód słońca na błotach”

Powiązane artykuły

Komentarze