News-Serwis

Kraj

Szopka żywym znakiem Bożego Narodzenia

Szopka żywym znakiem Bożego Narodzenia
25 grudnia 2015
10:10

Tradycja ich przygotowania sięga wielu wieków wstecz. W Polsce są najpopularniejsze kukiełkowe. Mowa oczywiście o Szopkach Bożonarodzeniowych. Kiedyś stajenki potrafiły zająć cały budynek – kamienicę albo pałac. Dziś są wykonywane w kościołach albo na terenach parafii.

Oprócz kukiełkowych, dużą popularnością cieszą się szopki ruchome oraz żywe. W Warszawie możemy znaleźć wszystkie rodzaje stajenki. Jednak od trzech lat najwięcej wiernych przybywa przed katedrę warszawsko – praską, gdzie wśród figur świętej rodziny można znaleźć żywe osiołki, kozy i owce.

– To święty Franciszek z Asyżu, który pierwszy urządził szopkę betlejemską w kościele w Asyżu, chciał podkreślić związek człowieka z żywym stworzeniem. To człowiek jest odpowiedzialny za zwierzęta. W ten sposób święty Franciszek zaznaczył, że wszystko zostało stworzone przez Tego, który urodził się w szopce w Betlejem – mówi arcybiskup warszawsko – praski Henryk Hoser.

– Dla wiernych to bardzo ważny moment, aby każdy z nas mógł zrozumieć teologię szopki. Ona jest czymś więcej, niż tylko widowiskiem zwierząt. Istoty te zostały poświęcone i należy z szacunkiem je oglądać. One wpisują się w dzień Bożego Narodzenia, oznaczają radość wszelkiego stworzenia – podkreślił arcybiskup Henryk Hoser.

– To już kolejna, trzecia edycja praskiej szopki. Jesteśmy przygotowani w 100 %, co roku staramy się przygotować to wydarzenie coraz lepiej. W szopce znajdziemy żywe zwierzęta, która pochodzą z warszawskiego ZOO. Jest osiołek, są dwie kozy i dwie owce – mówi naczelnik wydziału kultury w urzędzie Praga Północ Arkadiusz Werelich.

Praska szopka przypadła do gustu okolicznych mieszkańców. – Bardzo mi się podoba, zwierzątka i miła atmosfera. Taka żywa szopka ma wyjątkowy wydźwięk, niż takie normalne stajenki ze sztucznymi figurkami- mówi mieszkanka Pragi Północ pani Teresa. – To jest przede wszystkim radość dla najmłodszych, niech dzieci zobaczą jak wyglądają zwierzęta- dodała pani Kazimiera.

Tradycyjnie pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia jest czasem zwiedzania przykościelnych szopek. Stajenki betlejemskie będą ozdabiać wnętrza świątyń do 6 stycznia.

Mikołaj Michalecki

fot.mm

Powiązane artykuły

Komentarze