News-Serwis

Gospodarka

Święta Bożego Narodzenia – na co i ile wydamy w tym roku?

Święta Bożego Narodzenia – na co i ile wydamy w tym roku?
08 grudnia 2015
15:33

W tym roku planujemy nie robić zakupów świątecznych pod wpływem chwili. Z szacunków wynika, że na święta wydamy średnio 1 282 zł – to o 11% więcej niż w roku ubiegłym. Prezenty kupimy głównie w galeriach handlowych i domach towarowych, a produkty spożywcze – w dyskontach.

Polscy konsumenci zamierzają w tym roku wydawać swoje pieniądze z większą ostrożnością i podejmować racjonalniejsze decyzje zakupowe – wynika z raportu „Zakupy świąteczne 2015”. Aż 43 proc. Polaków zaplanuje tegoroczny budżet świąteczny, a 34 proc. – ograniczy kupowanie pod wpływem impulsu. 23 proc. deklaruje, że na nadchodzące święta kupi tańsze prezenty i będzie robić zakupy w tańszych sklepach niż rok temu, a 27 proc. – zapewnia, że wybierając upominki, bardziej skoncentruje się na ich praktycznych aspektach.

Większość z nas planuje zakupy świąteczne na początku grudnia. – Internet rośnie w siłę. Ponad 40% podarunków jest zamawianych online. W przypadku sklepów stacjonarnych po prezenty najczęściej chodzimy do galerii handlowych i domów towarowych. Z kolei artykuły spożywcze kupujemy w sklepach dyskontowych, w przeciwieństwie do respondentów z innych krajów europejskich, którzy chętniej wybierają hipermarkety i supermarkety – Grzegorz Sencio, starszy menedżer w Dziale Konsultingu firmy Deloitte.

Upominkami najbardziej pożądanymi przez Polaków są książki, gotówka, biżuteria oraz kosmetyki. – Ciekawostką jest, że w prezencie od najbliższych chcemy otrzymywać gotówkę, natomiast bardzo niechętnie ją dajemy – podkreśla ekspert.

Podarunkiem, którym najczęściej zamierzamy obdarować nastolatki (w wieku 12–18 lat), jest książka. Wśród popularnych prezentów dla młodzieży są także gry i słodycze.

infowire.pl/po
fot.

Powiązane artykuły

Komentarze