News-Serwis

Kraj

Wędrujące światło. Zapowiedź Bożego Narodzenia

Wędrujące światło. Zapowiedź Bożego Narodzenia
23 grudnia 2015
15:02

Co roku przed świętami dociera do tysięcy urzędów, instytucji, domów, dzięki działalności skautów i harcerzy. Betlejemskie Światełko Pokoju, symbol ognia zapalonego w Grocie Narodzenia Chrystusa w Betlejem, trafia do milionów Polaków. Światło jest znakiem ciepła, miłości, pokoju i nadziei. Często stawiane jest na wigilijnym stole.

Tradycyjnie, przed Świętami Bożego Narodzenia na posiedzenie sejmiku Województwa Mazowieckiego przybyli harcerze, aby przekazać na ręce przewodniczącego sejmiku i marszałka województwa Betlejemskie Światło Pokoju. W tym roku hasłem przyświecającym akcji jest „Zauważ człowieka”. W 28-letniej historii Betlejemskiego Światła Pokoju, w zmieniających się warunkach politycznych, nigdy nie zdarzyło się, aby Światło nie wyruszyło z Betlejem w swoją drogę. To czyni ze Światła znak pokoju, świadectwo wzajemnego zrozumienia i symbol pojednania między narodami.

– Trafiamy do wielu urzędów, instytucji i nie tylko instytucji samorządu. Także odwiedzamy inne miasta. Staramy się wszędzie, aby nasze betlejemskie światełko trafiało do jak największego grona – mówi Komendant Chorągwi Mazowieckiej ZHP harcmistrz Michał Bagiński.

– Światło symbolizuje miłość, pokój, braterstwo, pojednanie, czyli to wszystko co potrzeba przed świętami Bożego Narodzenia. Mam nadzieję, że światło będzie przesłaniem pojednawczym między instytucjami, a także osobami, które siadają przy jednym stole z różnymi poglądami czy wyznaniami – dodaje Michał Bagiński.

Urzędnicy są zadowoleni z takiej inicjatywy i zauważają wyjątkową misję harcerzy. – To jest piękna inicjatywa harcerska i na pewno ten sygnał jest nam potrzebny. Światełko w okresie świątecznym zachęca nas do pomyślenia o wyższych wartościach, uczuciach, relacjach międzyludzkich, miłości i solidarności. W ten sposób odwołujemy się do podstaw naszej kultury, opartej na wartościach chrześcijańskich. To dobrze, że harcerze kultywują ten zwyczaj i przywożą światło z Betlejem- ocenia marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.

Mikołaj Michalecki

fot. Sejmik Województwa Mazowieckiego

Powiązane artykuły

Komentarze