News-Serwis

Kraj

Stanowcze „NIE” dla męczenia zwierząt. Kolejne miasta wprowadzają zakazy organizowania cyrków

Stanowcze „NIE” dla męczenia zwierząt. Kolejne miasta wprowadzają zakazy organizowania cyrków
15 stycznia 2016
07:30

Opole, Wrocław, Słupsk w tych miastach nie można już organizować cyrków z udziałem zwierząt. Teraz chce dołączyć do nich Warszawa. Interpelacje w tej sprawie wystosowała jedna z miejskich radnych.

Urzędnicy coraz częściej zakazują dzierżawienia terenów miejskich organizatorom cyrków. Jak wskazują przeciwnicy tej formy rozrywki, chodzi przede wszystkim o zwierzęta, które często są bite i przetrzymywane w za małych klatkach. – Jeśli chodzi o tresurę nikt nie ma szans tego zobaczyć. Trudno ocenić jakim zabiegom i czynnościom są poddawane zwierzęta. Z nagrań z zagranicy wynika, że jest to często bicie czy głodzenie. Dochodzi także do usypiania np. niedźwiedzi czy tygrysów, które są stare albo zbyt agresywne – mówi Cezary Wyszyński z Fundacji VIVA.

Cyrki najczęściej są odwiedzane przez całe rodziny. Jednak badania naukowe potwierdzają, że widowiska z udziałem zwierząt nie mają najlepszego wpływu na najmłodszych. – Komitet Psychologii Polskiej Akademii Nauk w marcu 2015 roku potwierdził, że pokazy cyrkowe są pozbawione walorów edukacyjnych i potencjalnie szkodliwe dla rozwoju dzieci – podkreśla radna Warszawy Platformy Obywatelskiej Aleksandra Gajewska.

Jak twierdzą władze stolicy, od kilku lat wprowadzono już ograniczenia w organizowaniu pokazów cyrkowych. – Od blisko ośmiu lat nie wpuszczamy na miejskie grunty organizatorów cyrków. Teraz chcemy usankcjonować to prawnie, rozporządzeniem prezydenta Warszawy. Niestety, cyrki pojawią się na terenach spółdzielni czy wspólnot mieszkaniowych. W tych przypadkach możemy tylko apelować do instytucji, aby nie udostępniały tych terenów – dodaje wiceprezydent Jarosław Jóźwiak.

Jak widać na przykładzie kilku polskich miast sprzeciw wobec cyrków jest duży. – Bardzo często to lokalne grupy osób rozpoczynają starania o zakaz w danym mieście. To nie jest jedna kampania społeczna prowadzona przez jedną organizację, która narzuca model myślenia. Widać, że ludzie już wiedzą z jakim cierpieniem dla zwierząt wiąże się organizacja przedstawień cyrkowych – dodaje Cezary Wyszyński.

Podobne zakazy obowiązują już w miastach Austrii czy Holandii. Warszawa takie ograniczenia prawne powinna wprowadzić w ciągu trzech najbliższych miesięcy.

Mikołaj Michalecki

fot. Hans-Petter Fjeld/Wikimedia Commons

Powiązane artykuły

Komentarze