News-Serwis

Kraj

Spór o policję. Opozycji i Rzecznikowi Praw Obywatelskich nie podoba się nowy projekt ustawy

Spór o policję. Opozycji i Rzecznikowi Praw Obywatelskich nie podoba się nowy projekt ustawy
04 stycznia 2016
13:03

Minister Mariusz Błaszczal zapewnia, że projekt ustawy o policji ogranicza swobodę stosowania technik operacyjnych przez służby. Szef MSWiA w rozmowie z Polskim Radiem zamieszanie wokół ustawy nazwał „ucieczką do przodu” i manipulacją ze strony opozycji. Negatywnie o planowanych zmianach w ustawie wypowiedział się z kolei Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar.

– Ten projekt budzi szereg wątpliwości dotyczących ochrony praw – mówił Rzecznik Praw Obywatelskich. Adam Bodnar zauważał, że zgodnie z projektem wszystkie służby będą mogły sprawdzać dane internetowe. Chodzi tu nie tylko o numery IP i informacje teleadresowe, ale także o każde logowanie się do sieci. Dodatkowo służby nie będą musiały mieć wcześniejszej zgody sądu.

Rzecznik zwrócił uwagę, że jedyna kontrola to taka, że raz na pół roku policja oraz inne służby będą miały za zadanie przedstawiać sprawozdanie Sądowi Okręgowemu o liczbie przypadków, kwalifikacjach prawnych. W razie wątpliwości będzie zarządzana kontrola. – Ale jak ta kontrola będzie wyglądała, jakie będą jej skutki, a co więcej, czy osoby zainteresowane będą o tym powiadomione, nie ma nic w ustawie, czyli można zakładać, że niespecjalnie taka kontrola może być rzetelna – ocenił Rzecznik Praw Obywatelskich. Opozycja parlamentarna jest podobnego zdania.

Szef MSWiA podkreśla, że zarzuty dotyczące inwigilacji Internetu są nieprawdziwe. Przypomina, że zapisy w projekcie są doprecyzowaniem przepisów z ustawy z 2004 roku. Mariusz Błaszczak mówi, że stosowanie technik operacyjnych przez służby w przeszłości, wymaga wyjaśnienia. Odniósł się w ten sposób do medialnych doniesień o inwigilacji dziennikarzy pracujących przy aferze taśmowej. Dodaje, że polecił szefowi policji przeprowadzenie audytu w tej sprawie.

Mariusz Błaszczak podkreśla, że ustawa o policji musi wejść w życie do 6 lutego. Taki termin wynika z orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, który w lipcu 2014 roku uchylił przepisy dotyczące stosowania technik operacyjnych przez służby i dał parlamentowi 18 miesięcy na dostosowanie przepisów do prawa. Jeśli do 6 lutego ustawa o policji nie zostanie przyjęta, służby będą sparaliżowane.

IAR/ru

fot. PiS/Filckr

Powiązane artykuły

Komentarze