News-Serwis

Kultura

Społeczeństwo: Projekt Otwarte Drzwi do Kultury

Społeczeństwo: Projekt Otwarte Drzwi do Kultury
28 listopada 2015
14:36

Drzwi do kultury szeroko otwarte dla wszystkich. Do 30 małych miejscowości w ciągu pięciu tygodni chce dotrzeć fundacja Legalna Kultura, proponując pokazy filmowe, dyskusje i spotkania z twórcami. Projekt Otwarte Drzwi do Kultury upowszechnia kulturę w miejscach, gdzie dostęp do niej jest utrudniony. Realizowany jest w formie kina objazdowego, a towarzyszą mu specjalne warsztaty.

„Kino to wabik, tak naprawdę chodzi o bezpośredni kontakt ze sztuką i o uświadomienie, że dziś każdy może w niej aktywnie uczestniczyć”- wyjaśnia prezes fundacji Legalna Kultura Kinga Jakubowska. „Projekt jest nowatorski, bo jest to oferta kulturalna przez prymat edukacji, ale okazał się bardzo potrzebny. Ilość miejscowości odwiedzanych w tym roku to zaledwie pilotaż w stosunku do skali, jaką planujemy na przyszły rok”- mówi prezes fundacji.

Projekt chce pokazać mieszkańcom małych miejscowości bogactwo współczesnej kultury, która przekracza granice geograficzne. „Informujemy o tym, że z dala od wielkich miast macie państwo o wiele większą możliwość życia kulturalnego niż wiedziecie. Mówimy też o roli kultury w życiu człowieka, co często bywa odkrywcze: uświadamiamy ludziom, że kulturę trzeba traktować poważnie” – dodaje Kinga Jakubowska.

Projekt Otwarte Drzwi do Kultury dotarł lub dotrze do 30 miejscowości w całej Polsce, m.in. do Kłodawy, Wołowa, Sycowa, Drohiczyna, Siemiatycz, Glinojecka i Bielska Podlaskiego. W przyszłym roku będzie kontynuowany.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Ewa Plisiecka,Radio dla Zagranicy/dyd

Powiązane artykuły

Komentarze