News-Serwis

Kraj

Sejm: Wyższe podatki za odprawy

Sejm: Wyższe podatki za odprawy
25 listopada 2015
20:40

Sejm uchwalił wyższe opodatkowanie odpraw i odszkodowań w spółkach skarbu państwa.

Od 1 stycznia odprawy i odszkodowania wypłacane członkom zarządów spółek z udziałem skarbu państwa będą, po przekroczeniu pewnych limitów, obłożone 70-procentowym podatkiem. Sejm głosami PiS-u, klubu Kukiz ’15 i PSL zmienił ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych. Podczas głosowania PO i Nowoczesna wstrzymały się od głosu.

Zdaniem PO, ustawa przygotowana w tak ekspresowym tempie zawiera wiele luk i nie spełni oczekiwań wnioskodawców. „Nie można bardzo zaawansowanej choroby leczyć złym lekarstwem” – mówił przed głosowaniem poseł Andrzej Czerwiński z PO i zaproponował, że Platforma Obywatelska w ciągu najbliższych 2 tygodni przygotuje kompleksowy projekt ustawy. „Chcemy wyjść naprzeciw pomysłowi PiS-u, ale nie możemy się zgodzić się na to, by wesprzeć ustawę dziurawą, niekompletną, przygotowaną na kolanie” – powiedział Andrzej Czerwiński.

Przedstawicielka wnioskodawców, Gabriela Masłowska z PiS-u powiedziała, że jej klub nie może przyjąć tej propozycji. Dodała, że PO miała 8 lat na uregulowanie tej kwestii. Dodała, że wydłużenie o dwa tygodnie prac nad tą ustawą będzie oznaczało, że nie wejdzie ona w życie 1 stycznia 2016 roku.

Ustawa przewiduje, że jeśli odszkodowanie z tytułu zakazu pracy dla konkurencji przekroczy sześciokrotność miesięcznego wynagrodzenia, to nadwyżka będzie opodatkowana 70-procentowym podatkiem od dochodów osobistych.

W przypadku rozwiązania umowy przed czasem, podwyższony podatek pobrany zostanie od części odszkodowania, która przekroczy trzymiesięczny okres wynagradzania. Projekt ustawy przewidywał 65 procentowy podatek i kryterium 12 miesięcy w przypadku zakazu konkurencji. Na etapie prac w komisji finansów publicznych te parametry uległy zaostrzeniu.

Informacyjna Agencja Radiowa
foto: Rafał Zambrzycki/sejm.gov.pl

Poleć

Powiązane artykuły

Komentarze