News-Serwis

Kraj

Sejm przyjął nowelę ustawy górniczej. Nowoczesna przeciwna

Sejm przyjął nowelę ustawy górniczej. Nowoczesna przeciwna
22 grudnia 2015
15:41

Nie będzie likwidacji kopalń – zapewnia Ministerstwo Energii. Posłowie przyjęli nowelę ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego. Regulacja między innymi przedłuża do 1 stycznia 2019 roku możliwość nieodpłatnego zbywania do Spółki Restrukturyzacji Kopalń zbędnego majątku spółek węglowych. Przeciwko ustawie górniczej głosowała w sejmie Nowoczesna.

Spośród 430 deputowanych za przyjęciem noweli był0 404 posłów, przeciw: 19, a 7 wstrzymało się od głosu. Podczas sejmowego wystąpienia wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski podkreślił, że ustawa nie zakłada zamykania kopalń. Polityk powiedział, że nie ma mowy o wygaszaniu kopalń tylko o wyciszaniu ich części. Tobiszowski wyjaśnił, że to pierwsze polega na zamykaniu, a drugie na ograniczaniu działalności niektórych jednostek związanych z poszczególnymi kopalniami.

Wiceminister Tobiszowski dodał, że regulacja ma odciążyć finansowo kopalnie. Te części kopalń, które nie są związane z wydobyciem węgla i przynoszą straty, mogłyby być przekazane do Spółki Restrukturyzacji Kopalń, odciążając finansowo zakłady. W komunikacie prasowym Ministerstwo Energii podkreśliło, że pracownicy spółek będą mogli skorzystać ze świadczeń socjalnych przewidzianych ustawą: urlopów górniczych, urlopów dla pracowników przeróbki mechanicznej węgla i jednorazowych odpraw pieniężnych. Resort energetyki wśród składników, mogących korzystać z ustawy wymienia np. Pole Bojków należące do KWK „Sośnica”, szyb Poniatowski wchodzący w skład kopalni „Wieczorek”, Ruch „Anna” kopalni „Rydułtowy-Anna” czy rejon „Pawłów” w kopalni „Bielszowice”.

Dobra idea, ale złe wykonanie – tak ustawę węglową autorstwa PiS ocenia ugrupowanie Nowoczesna. Jego przedstawiciele jako jedyni zagłosowali przeciw noweli ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego. Śląska posłanka Nowoczesnej, Monika Rosa, która wstrzymała się od głosu, podkreśla, że regulacja utrwala górnicze przywileje. Chodzi między innymi o wypłacanie deputatów węglowych czy zachowanie płatnych urlopów górniczych. Posłanka podkreśla, że takie udogodnienia nie funkcjonują w innych branżach przemysłu. Posłanka Nowoczesnej uważa, że ustawa nie wymusza też na rządzie dalszych zmian w górnictwie. Jej zdaniem, branża potrzebuje realnych zmian, tymczasem rząd zapowiada, że nie będzie zamykał kopalń.

IAR/ru

fot. Eugen/Wikimedia Commons

Powiązane artykuły

Komentarze