News-Serwis

Świat

Drastyczna podwyżka cen benzyny w Arabii Saudyjskiej. Litr za… 93 grosze

Drastyczna podwyżka cen benzyny w Arabii Saudyjskiej. Litr za… 93 grosze
29 grudnia 2015
13:19

W wyniku rekordowego deficytu budżetowego o połowę drożeje benzyna na stacjach w Arabii Saudyjskiej. Rekordowa dziura w budżecie największego eksportera ropy wynosi 97 mld dolarów. Jak informuje saudyjskie ministerstwo finansów, w przyszłym roku zadłużenie spadnie do 87 mld dolarów.

Dane Saudyjczyków są optymistyczne. Międzynarodowy Fundusz Walutowy ocenia bowiem dług publiczny Arabii na 130 miliardów dolarów. Eksperci łączą kryzys z 60 proc. spadkiem cen ropy, a Królestwo jest jednym z największych producentów ropy na świecie. W związku z tym rząd saudyjski zdecydował o uwolnieniu cen paliwa. Dotąd benzyna była dotowana przez państwo.

Ceny paliwa w Arabii Saudyjskiej były najniższe spośród wszystkich krajów Zatoki Perskiej i należały do najniższych na świecie. Teraz Saudyjczycy będą musieli płacić więcej. Najlepsza, wysokooktanowa benzyna zdrożała na przykład o 40 procent. Kierowcy za litr takiego paliwa zapłacą niecałego saudyjskiego riala czyli – w przeliczeniu – 93 grosze. Niektóre firmy zamknęły stacje benzynowe, by otworzyć je ponownie dzisiaj w nocy już z nowymi cenami paliwa.

Saudyjski minister finansów Ibrahim ibn Abd al-Aziz ibn Abd Allah al-Asaf zapowiedział też znaczącą redukcję wydatków rządu, redukcję wynagrodzeń w sektorze publicznym oraz obniżenie hojnych subwencji na prąd i wodę. Król Arabii Saudyjskiej Salman wezwał ministerstwo finansów do przeprowadzenia reform strukturalnych, aby poprawić sytuację finansów publicznych, a także do wdrożenia projektów, które pozwolą przyśpieszyć rozwój gospodarczy kraju i zróżnicować źródła dochodów państwa, zmniejszając ich uzależnienie od cen ropy.

Ceny benzyny uwolniono w sąsiednich Zjednoczonych Emiratach Arabskich czy w Kuwejcie. Teraz Arabia Saudyjska zdecydowała się pójść w ślady innych krajów z Zatoki. Eksperci Międzynarodowego Funduszu Walutowego oceniają, że ta decyzja pozwoli zaoszczędzić 17 miliardów rocznie.

IAR/ru

fot. Petr Kadlec/Flickr

Powiązane artykuły

Komentarze