News-Serwis

Kraj

Rozpoczęto konsultacje w sprawie podatku od hipermarketów

Rozpoczęto konsultacje w sprawie podatku od hipermarketów
08 stycznia 2016
13:17

Dziś gabinet Beaty Szydło rozpoczął konsultacje z handlowcami na temat podatku od hipermarketów. Premier otwierając konsultacje mówiła, że nowa danina ma poprawić wpływy do budżetu, ale przede wszystkim dać rodzimym kupcom równe szanse wobec sklepów wielkopowierzchniowych. Dzięki temu mają dostać możliwość konkurowania z hipermarketami. – Chodzi o równość szans – mówiła premier.

– Polscy przedsiębiorcy nie czują wsparcia państwa – uważa premier. Beata Szydło powiedziała o tym w kancelarii premiera podczas spotkania dotyczącego wprowadzenia podatku od sklepów wielkopowierzchniowych. Podkreśliła, że osobom prowadzącym firmy już nie raz obiecywano zmiany, jednak te nie nastąpiły. Według premier powodem fiaska było to, że próbowano skonstruować prawo z perspektywy urzędników, bez konsultacji z praktykami. Beata Szydło powiedziała, że celem nowego podatku będzie pozyskanie pieniędzy na realizację projektów prospołecznych, ale też wsparcie małych, polskich firm w konkurencji z handlowymi gigantami.

Premier Szydło zapowiedziała szerokie konsultacje projektu. Jak podkreśliła, prace nad nim nie zakończą się dopóki nie zostaną przedyskutowane wszystkie ważne i sporne kwestie. Szefowa rządu zapowiedziała szerokie konsultacje również w sprawie innych ustaw – takich jak na przykład program Rodzina 500 plus.

Przeciwni nowemu podatkowi są przedsiębiorcy. Doradca konfederacji pracodawców Lewiatan, Jeremi Mordasewicz uważa, że nowa danina przełoży się na ceny w sklepach. Jeżeli wyższy podatek zmniejsza zyski inwestora, to zdaniem eksperta przerzuca część kosztów na poddostawców i podnosi ceny dla klientów. Przedstawiciel Lewiatana zastrzega, że to nie musi być nagły zabieg.

Na podatek skarży się także szef Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego Jakub Faryś. Obawia się, że jeżeli danina będzie pobierana od powierzchni sprzedaży, obejmie też salony samochodowe. Ekspert wyjaśnia, że samochody są już objęte dodatkowym podatkiem akcyzowym. Jego zdaniem biorąc pod uwagę skomplikowanie sprzedaży samochodów, branża motoryzacyjna powinna być wyłączona z płacenia nowej daniny.

Zdaniem głównej ekonomistki Banku Pocztowego Moniki Kurtek podstawowym celem nowego podatku jest pozyskanie pieniędzy na finansowanie zaplanowanych w budżecie wydatków. Dodaje jednak, że są też inne powody wprowadzenia daniny. Chodzi między innymi o to, żeby duże zagraniczne sieci handlowe nie wyprowadzały pieniędzy do swoich krajów macierzystych. Monika Kurtek dodaje, że na razie nie wiadomo, jak podatek będzie wyglądał. Początkowo miał zależeć od powierzchni sklepu, potem pojawiły się propozycje powiązania go z wysokością obrotów. Nie znamy też stawki podatku.

W dzisiejszych konsultacjach oprócz premier i handlowców uczestniczą między innymi ministrowie gospodarki – Mateusz Morawiecki, finansów – Paweł Szałamacha oraz szef Komitetu Stałego Rady Ministrów – Henryk Kowalczyk, a także posłowie zrzeszeni w parlamentarnym zespole na rzecz wspierania przedsiębiorczości i patriotyzmu gospodarczego. Rząd liczy, że dzięki podatkowi od hipermarketów budżet zasili kwota 2 miliardów złotych.

IAR/ru

fot. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów/Flickr

Powiązane artykuły

Komentarze