News-Serwis

Świat

Rosyjski rubel może spaść na samo dno

Rosyjski rubel może spaść na samo dno
11 grudnia 2015
10:40

Rubel może zanotować rekordowe straty. Analitycy giełdowi przewidują, że 2016 rok będzie jeszcze trudniejszy dla rosyjskiej gospodarki niż mijający 2015.

Szefowa katedry ekonomii uniwersytetu w Nowosybirsku Galina Tarasowa ocenia, że za kilka miesięcy za jednego dolara trzeba będzie zapłacić w Rosji 100 rubli. Obecnie – przy już teraz bardzo niskim kursie – za dolara płaci się 69 rubli.

Ekspertka przypomina, że rosyjskie firmy są zadłużone w zagranicznych bankach na co najmniej 600 miliardów dolarów i właśnie w 2016 roku przypada termin spłaty kredytów. Galina Tarasowa dodaje również, obecne rezerwy walutowe Rosji to 360 miliardów dolarów, czyli zaledwie połowa tego, co jej rodzime firmy są winne zachodnim wierzycielom. Według politologa Siergieja Stankiewicza, 2015 rok był dla Rosji trudny, ale kolejny może być jeszcze trudniejszy.

W opinii analityków finansowych, w najbliższych miesiącach straci licencje około 10% banków funkcjonujących w Rosji. Inflacja nadal będzie dwucyfrowa. Obecnie sięga ona 12%. W Rosji nie ma również szans na wzrost wynagrodzeń i podwyższenie emerytur.

Z pewnością jedną z kluczowych kwestii istotnych dla kondycji rosyjskiej gospodarki okaże się sprawa unijnych sankcji. Na razie wciąż nie jest jasne, czy sankcje, które mają wygasnąć pod koniec stycznia zostaną przedłużone. Kilka dni temu niespodziewanie dla wszystkich Włochy zablokowały decyzję o ich przedłużeniu.

IAR/rp

fot. Petar Milošević/Wikimedia Commons

Powiązane artykuły

Komentarze