News-Serwis

Świat

Rosyjska armia rośnie w siłę

Rosyjska armia rośnie w siłę
18 stycznia 2016
14:29

Rosja w 2016 roku będzie wzmacniać swoją armię. Jak informuje agencja Regnum, dodatkowe środki zostaną przeznaczone na dozbrojenie ugrupowań stacjonujących w regionie Morza Czarnego. W ubiegłym roku świat obiegła wiadomość, że Kreml planował powiększyć arsenał jądrowy.

Prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył, że w roku 2015 do arsenału jądrowego zostało dodanych ponad 40 międzykontynentalnych rakiet balistycznych. Rakiety górują nawet nad najbardziej zaawansowanymi systemami obrony przeciwrakietowej.

Rosyjscy dziennikarze podkreślają, że głównym powodem, dla którego Moskwa nie przestaje się zbroić jest rozbudowa w Europie amerykańskiej tarczy antyrakietowej i zwiększanie obecności Sojuszu w pobliżu granic Federacji. Zauważają przy tym, że NATO ma w planach wzmocnienie swoich sił w Polsce i Rumunii oraz nowe plany współpracy z Gruzją i Ukrainą.

Rosyjskie media dodają, że niepokój Kremla wywołuje też projekt stworzenia na Morzu Czarnym tak zwanej floty sojuszniczej, w której mogą znaleźć się okręty Turcji, Niemiec, Rumunii, Bułgarii i Włoch, a w dalszej perspektywie – Gruzji i Ukrainy. Rotacyjnie do nowego ugrupowania miałyby dołączać jednostki Francji i USA. Moskwa twierdzi, że jej ugrupowania w tym regionie nie będą ustępowały pod względem siły ognia sojuszniczej flotylli. Wskazują przy tym na lotnictwo i wojska rakietowe rozmieszczone na czarnomorskim wybrzeżu, a także na anektowanym Krymie.

Sojusz Północnoatlantycki i Rosja poświęcają coraz więcej uwagi strategicznemu basenowi Morza Czarnego. Za sprawą ostatnich działań NATO oraz planów na najbliższą przyszłość doszło do wzrostu znaczenia Rumunii i Bułgarii. Dzięki „domykaniu” południowej części flanki wschodniej przez armię Stanów Zjednoczonych rosną także szanse na realizację strategicznego celu Polski, jakim jest zwiększenie obecności wojskowej NATO w Europie Środkowo-Wschodniej.

Rosjanie, oprócz środków na nowy sprzęt, zamierzają również wydać duże kwoty na organizację ćwiczeń. W połowie roku mają odbyć się strategiczne manewry z udziałem wszystkich rodzajów wojsk o kryptonimie „Kaukaz 2016”.

IAR/ru

fot. randychiu/Flickr

Powiązane artykuły

Komentarze