News-Serwis

Świat

Rosyjscy separatyści chcą sądzić lidera krymskich Tatarów

Rosyjscy separatyści chcą sądzić lidera krymskich Tatarów
21 stycznia 2016
10:37

Sąd na anektowanym przez Rosję Krymie wydał zaocznie nakaz aresztowania lidera Tatarów krymskich. Mustafa Dżemilew został wpisany na federalną listę ściganych. Ukraiński polityk przebywa w Kijowie i od prawie 2 lat nie był na półwyspie, bo już w 2014 roku Moskwa uznała go za osobę niepożądaną i zamknęła dla niego granice na 5 lat.

Legendarny przywódca społeczności tatarskiej od początku kryzysu ukraińskiego występował przeciwko rosyjskiej agresji. Za rzekome podburzanie swoich rodaków został uznany przez rządzących półwyspem separatystów, za ekstremistę – podobnie jak jego najbliższy współpracownik Refat Czubarow. Krymska prokuratura wszczęła przeciwko nim postępowanie karne.

Obaj jednak nie zaprzestali działalności na rzecz odzyskania Krymu przez Ukrainę i powstrzymania prześladowań mniejszości tatarskiej na półwyspie. Dodatkowe zarzuty przeciwko Dżemilewowi separatyści sformułowali, gdy w sierpniu ubiegłego roku poparł on akcję blokady handlowej Krymu. Został także uznany za „poplecznika” osób, które wysadziły linie przesyłowe dostarczające na półwysep energię elektryczną.

O wydaniu zaocznego nakazu aresztowania Dżemilewa poinformował na Facebooku jego adwokat Dżemil Temyszew. Na razie jednak nie wiadomo, jakie konkretnie zarzuty stawiają liderowi Tatarów krymskich separatystyczni prokuratorzy. Mustafa Dżemilew jest deputowanym ukraińskiej Rady Najwyższej i pełnomocnikiem prezydenta ds. mniejszości tatarskiej.

IAR/ po
fot. Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Poland/Flickr

Powiązane artykuły

Komentarze