News-Serwis

Świat

Rosja żąda od Ukrainy zwrotu 3 mld dolarów

Rosja żąda od Ukrainy zwrotu 3 mld dolarów
16 grudnia 2015
16:16

Moskwa żąda od Kijowa zwrotu 3 miliardów dolarów. W wywiadzie telewizyjnym szef rosyjskiego rządu Dmitrij Miedwiediew powiedział – Jeśli Ukraina nie odda pieniędzy, sprawa trafi do międzynarodowych sądów, a Rosja ogłosi niewypłacalność państwa ukraińskiego.

Prezydent Władimir Putin polecił w środę podjąć działania na drodze sądowej przeciwko Ukrainie z powodu niespłaconego długu. Rosja w 2013 roku wykupiła ukraińskie obligacje o wartości trzech miliardów dolarów. Porozumieli się w tej sprawie osobiście Władimir Putin i obalony prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz. Anton Siłuanow, szef rosyjskiego ministerstwa finansów przedstawił obecną sytuację dotyczącą tego długu na spotkaniu prezydenta federacji z ministrami. „Dobrze, w takim razie podajcie do sądu” – miał powiedzieć Putin, którego wypowiedź przywołują rosyjskie portale internetowe.

Tymczasem Kijów przygotowuje się do restrukturyzacji długów zagranicznych. Ukraińskie władze wiedzą już, że europejscy wierzyciele są gotowi ograniczyć swoje roszczenia o 20 procent. Tego samego oczekują też od Rosji. Jednak Moskwa nie zamierza uczestniczyć w tym procesie i domaga się pełnej realizacji umowy kredytowej.

Niedawno Międzynarodowy Fundusz Walutowy dał do zrozumienia, że w przypadku, gdyby Rosja ogłosiła niewypłacalność Ukrainy, to i tak nie zablokuje władzom w Kijowie możliwości starania się o nowe pożyczki. Rosyjskie władze ostro skrytykowały MFW za tego typu wypowiedzi twierdząc, że podważają one wiarygodność Funduszu i otwierają furtkę dla innych niesolidnych dłużników.

IAR/ru

fot. Pimkie/flickr

Powiązane artykuły

Komentarze