News-Serwis

Świat

Rosja wśród najgorszych gospodarek świata

Rosja wśród najgorszych gospodarek świata
11 stycznia 2016
13:02

Rosja znalazła się w pierwszej dziesiątce najgorszych gospodarek świata. Ranking opublikowała agencja Bloomberg. Po prawie 2 tygodniach świętowania Rosjanie wracają dziś do pracy. Jak przewidują eksperci, początek nowego roku nie będzie korzystny dla portfeli przeciętnych obywateli.

Eksperci jako przyczyny pogarszającej się kondycji gospodarczej Rosji wskazali przede wszystkim spadek cen ropy na światowych giełdach oraz kryzys finansowy w USA i Unii Europejskiej. Podobnego zdania jest rosyjski prezydent Władimir Putin. W wywiadzie dla niemieckiej gazety „Bild” prezydent Rosji zwraca uwagę, że sankcje mające na celu wywołanie recesji nad Wołgą w rzeczywistości prowadzą do geopolitycznego odepchnięcia Rosji. Na łamach dziennika Putin domaga się zniesienia zachodnich sankcji wobec Rosji. Prezydent Rosji ocenił, że restrykcje szkodzą obu stronom.

W niechlubnym rankingu Rosja zajęła czwarte miejsce po Wenezueli, Brazylii i Grecji. Na piątym miejscu znalazł się Ekwador. Autorzy zestawienia twierdzą, że to nie koniec kłopotów rosyjskiej gospodarki. W ciągu najbliższych miesięcy sytuacja może jeszcze się pogorszyć. Jednocześnie Ministerstwo Finansów Federacji Rosyjskiej poinformowało, że cena rosyjskiej ropy na światowych giełdach w ostatnich tygodniach spadła o 13,5 procent. Oznacza to poważne niedoszacowanie budżetu państwa.

Co prawda rząd Dmitrija Miedwiediewa od wielu miesięcy pracuje nad programami oszczędnościowymi, ale w opinii analityków nie uda się załatać wszystkich dziur budżetowych przy jednoczesnych wysokich wydatkach na armię. Z tych natomiast Kreml nie zamierza rezygnować.

Według „Moskiewskiego Komsomolca”, w pierwszych dwóch kwartałach 2016 roku poważne rozchwianie grozi rosyjskiemu rublowi. Gazeta przewiduje, że za jednego dolara trzeba będzie płacić od 65 do 100 rubli. Dobrych wiadomości dla Rosjan nie ma również rządowy dziennik „Rossijskaja Gazieta”, który zapowiada wzrost opłat za usługi komunalne i cen podstawowych artykułów spożywczych.

Po przerwie świątecznej mają wzrosnąć ceny podstawowych produktów spożywczych. Wielu artykułów nie ma już w sklepach. Chodzi głównie o dostawy mięsa, ryb, warzyw i owoców z Turcji. Moskwa zamroziła kontakty handlowe z Ankarą po zestrzeleniu rosyjskiego bombowca przez tureckie myśliwce.

IAR/ru

fot. frankieleon/Flickr

Powiązane artykuły

Komentarze