News-Serwis

Świat

Rocznica wznowienia stosunków dyplomatycznych miedzy Kubą a USA

Rocznica wznowienia stosunków dyplomatycznych miedzy Kubą a USA
17 grudnia 2015
11:07

Dokładnie rok temu Stany Zjednoczone i Kuba poinformowały o rozpoczęciu prac nad wznowieniem stosunków dyplomatycznch. 17 grudnia 2014 roku prezydent Barack Obama zapowiedział negocjacje w tej sprawie. Biały Dom ogłosił również częściowe poluzowanie społeczno-gospodarczej izolacji Kuby.

O historycznym przełomie w stosunkach na linii Waszyngton-Hawana pisały wszystkie światowe media. Po trwającej pół wieku przerwie USA wróciły do stosunków dyplomatycznych z Kubą. Dwanaście miesięcy temu Barack Obama w specjalnym wystąpieniu powiedział: „To początek nowego rozdziału w naszych stosunkach od 50 lat. Chcemy przywrócić normalność w relacjach dyplomatycznych pomiędzy naszymi krajami.” Stwarza to nowe warunki dla obywateli zarówno Kuby, jak i Stanów Zjednoczonych.

Był to historyczny zwrot. prezydent USA ogłosił wówczas także poluzowanie embarga handlowego. Amerykanie podczas wizyt na Kubie mogą teraz posługiwać się kartami kredytowymi oraz przywieźć z wyspy do USA towary nieprzekraczające wartości czterystu dolarów. Wcześniej było to zabronione. W lipcu z dużą pompą otwarto w Waszyngtonie kubańską ambasadę, miesiąc później w Hawanie – amerykańskie przedstawicielstwo dyplomatyczne.

Ponowne otwarcie ambasad, zamkniętych w 1961 roku po zerwaniu stosunków dyplomatycznych w wyniku dojścia do władzy Fidela Castro i uczynienia z wyspy komunistycznego państwa, jest najbardziej konkretnym dowodem zbliżenia między USA a Kubą, od kiedy pod koniec ubiegłego roku prezydent Barack Obama ogłosił zwrot w trwającej od ponad pół wieku polityce izolacji wyspy.

Zmiany w polityce obu państw był możliwi dzięki zelżeniu komunistycznej dyktatury po przejęciu władzy przez Raula Castro, brata Fidela. Z kolei w Stanach Zjednoczonych wielu znaczących polityków już od dłuższego czasu nawoływało do normalizacji stosunków z Kubą oraz zniesienia embarga. Obama wielokrotnie wysyłał sygnały, że chciałby tego dokonać. Ponieważ dobiega końca jego druga kadencja i nie może już ubiegać się o reelekcję, prezydent nie miał nic do stracenia.

Proces normalizacji stosunków poprzedziło osiemnaście miesięcy tajnych negocjacji zakończonych spotkaniem wysłanników w Watykanie. W wyniku tych negocjacji wypuszczono więźniów politycznych na Kubie i dwóch szpiegów kubańskich z amerykańskich więzień. Reżim Raula Castro zniósł także restrykcje dotyczące dostępu do internetu.

W toku tych przemian Kuba została skreślona przez USA z listy państw wspierających terroryzm. Kilka dni temu oba kraje zapowiedziały przywrócenie bezpośrednich usług pocztowych.

ru

fot. Michael Oswald/Wikimedia Commons

Powiązane artykuły

Komentarze